Podczas Panelu Franczyza 2.0 - wydarzenia towarzyszącego targom Franczyza EXPO, zaprezentowano nagranie z wypowiedzi Adama Abramowicza. Rzecznik MŚP wyjaśnił, dlaczego nie poparł ostatecznej wersji Kodeksu Dobrych Praktyk we Franczyzie oraz skomentował sam rynek franczyzy.
Przypomnijmy, że ostatnie spotkanie Zespołu Roboczego ds. Franczyzy, działającego przy Rzeczniku MŚP, zakończyło się brakiem porozumienia. Zespół Roboczy ds. Franczyzy od kilku spotkań nie mógł dojść do kompromisu, jeśli chodzi o zapis związany z wypowiedzeniem umowy przez strony.
Na transmitowanym nagraniu, Rzecznik MŚP podziękował za współpracę wszystkim zaangażowanym w przygotowywanie dokumentu o rynku franczyzy. Abramowicz podkreślił, że wypracowana formuła dokumentu praktycznie była gotowa, ale poróżniła ją kwestia związana z wypowiedzeniem umowy, czyli terminem, który dla samego Rzecznika był bardzo ważny. Stąd jego finalna wersja nie mogła w takiej formule zostać przez niego poparta i ostatecznie nie jest sygnowana przez Biuro Rzecznika MŚP.
Abramowicz w przemówieniu wskazał także, że franczyza jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą założyć własny biznes. Według niego, taka współpraca ma wiele atutów. Dodał jednak, że niestety zdażają się we współpracy franczyzowej problemy, które mogą powodować niepowodzenie np. lokalizacja.
Według Rzecznika ważne jest, aby umowy franczyzowe dbały o słabszą stronę- franczyzobiorców. Abramowicz wskazał także, że obawy sieci franczyzowych w temacie maksymalnego 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia są niesłuszne, bo przecież nikt nie będzie się chciał wycofać się z dobrej franczyzy, ale z tej "złej" każdy ma prawo odejść.
W krótkim nagraniu, Rzecznik MŚP zwrócił także uwagę na sam wzór umowy, który jego zdaniem powinien być pokazywany potencjalnym franczyzobiorcom. Argumentował to tym, że franczyzobiorca powinien być świadomy "do czego wchodzi".
Według Abramowicza, franczyza powinna dawać obu stronom (franczyzodawcy i franczyzobiorcy) korzyści, rozwój i zarobek.
Nieoficjalnie mówi się, że w marcu będą wznowione prace nad ustawą franczyzy. 28 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało nasz portal o tym, że "niebawem odbędą się szerokie konsultacje społeczne z organizacjami reprezentującymi franczyzodawców i franczyzobiorców". Otrzymaliśmy wtedy informacje, że prace analityczno-koncepcyjne dotyczące regulacji rynku franczyzy dobiegają końca.