Sąd: Wcześniejsze rozwiązanie franczyzy jest objęte VAT!

30 Paź 2020
źródło: Gazeta Prawna

Franczyzodawca musi odprowadzić VAT do urzędu skarbowego od opłat, które płaci mu franczyzobiorca za przedwczesne rozwiązanie umowy – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. To najnowsza informacja, którą przekazała Gazeta Prawna

Cała sprawa związana z podatkiem VAT, dotyczy mężczyzny, który prowadząc działalność gastronomiczną był zarazem właścicielem sieci franczyzowej. Jako franczyzodawca podpisywał umowy franczyzy z osobami, które chciały rozwijać biznes pod tym samym szyldem i dołączyć do jego sieci. Franczyzodawca konstruując umowy określał w umowie okres zastrzeżony, czyli minimalny okres przez jaki franczyzobiorca będzie musiał płacić wynagrodzenie/opłaty za pomoc sieci w prowadzeniu biznesu przez danego franczyzobiorcę. W umowie zawarty był zapis, że jeśli dany franczyzobiorca wypowie umowę wcześniej, to będzie musiał zapłacić franczyzodawcy kwotę równą sumie miesięcznych opłat franczyzowych za pozostały okres zastrzeżony.

Jak się okazuje od wszelkich opłat, które otrzyma franczyzodawca za rozwiązanie przedwcześnie umowy należy odprowadzić VAT. Jest to oficjale stanowisko Sądu Administracyjnego.

****

Polecamy także:

Umowa franczyzowa – filar pomyślnego biznesu

 

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook
x
Zapisz się do newslettera