Franczyzodawca musi odprowadzić VAT do urzędu skarbowego od opłat, które płaci mu franczyzobiorca za wcześniejsze rozwiązanie franczyzy – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. To najnowsza informacja, którą przekazała Gazeta Prawna.
Cała sprawa związana z podatkiem VAT, dotyczy mężczyzny, który prowadząc działalność gastronomiczną był zarazem właścicielem sieci franczyzowej. Jako franczyzodawca podpisywał umowy franczyzy z osobami, które chciały rozwijać biznes pod tym samym szyldem i dołączyć do jego sieci. Franczyzodawca konstruując umowy określał w umowie okres zastrzeżony, czyli minimalny okres przez jaki franczyzobiorca będzie musiał płacić wynagrodzenie/opłaty za pomoc sieci w prowadzeniu biznesu przez danego franczyzobiorcę. W umowie zawarty był zapis, że jeśli dany franczyzobiorca wypowie umowę wcześniej, to będzie musiał zapłacić franczyzodawcy kwotę równą sumie miesięcznych opłat franczyzowych za pozostały okres zastrzeżony.
Jak się okazuje od wszelkich opłat, które otrzyma franczyzodawca za przedwcześni rozwiązanie franczyzy należy odprowadzić VAT. Jest to oficjale stanowisko Sądu Administracyjnego.
Przypomnijmy, że umowa franczyzy to tak naprawdę najważniejsza cześć relacji biznesowej, która jest zawierana pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Podpisanie umowy franczyzy jest ważnym krokiem dla obu stron (powinno być). Ważne jest zatem, aby przed ostatecznym podpisaniem umowy, każda ze stron rozumiała do czego się w niej zobowiązuje.
Więcej na temat umowy franczyzy znajdziesz poniżej:
****
Umowa franczyzowa – filar pomyślnego biznesu