Sklep budowlany, meblowy, a może salon łazienek? Przegląd franczyz

19 paź 2021
źródło: materiały prasowe

Mimo że, rynek mebli, materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz przeniósł się do e-commerce, to nadal jest to segment, który w większości będzie skupiać klientów stacjonarnych. Bo przecież nie da się przez Internet ustalić dokładnego koloru dywanu, jakości łóżka czy materiału konkretnego mebla. Dlatego ten obszar wciąż stanowi dobrą opcję pomysłu na własny biznes. Szczególnie, że szereg marek z tego segmentu, rozwija się w modelu franczyzowym. Do jakiego brandu można się przyłączyć? Sprawdzamy!

W modelu franczyzowym można otworzyć sklep budowlany, salon łazienek czy market z asortymentem wyposażenia wnętrz. Oto niektóre z nich:

  • Designer Outlet - to sieć sklepów, salonów z płytkami, oferująca współpracę na zasadzie franczyzy. Na stronie firmy znajdziemy informacje dotyczące wymagań oraz zapewnień sieci. Nie ma jednak informacji dotyczących opłat franczyzowych. Sieć wymaga od franczyzobiorcy, aby posiadał budynek (wydzierżawiony lub własny). Firma dysponuje także alternatywnymi kontenerami w postaci Showroomów, które można usytuować w atrakcyjnej lokalizacji.  Wymagane jest także posiadanie doświadczenia w prowadzeniu biznesu.
  • Majster Budowlane ABC, Pszczółka, Majster Profil - pod tymi nazwami kryją się markety budowlane, zarządzane przez tego samego operatora i rozwijane w ramach sieci partnerskiej. Z tych wszystkich trzech wspomnianych, najchętniej wybierany jest format Pszczółka, który można prowadzić w pełnej wersji, ale także w formie Convenience-DIY Pszczółka Ekspres.
  • VOX - jedna z polskich marek, która działa w segmencie wyposażenia wnętrz. W skład VOX wchodzą firmy: Meble VOX, Profile VOX oraz Składy VOX. Sieć umożliwia współpracę na zasadach franczyzy. Główne wymagania od inwestora to posiadanie lokalu 200 m2 i powierzchni magazynowej. Na stronie internetowej nie znajdziemy jednak informacji dotyczących ilości opłat marketingowych lub systemu prowizyjnego.
  • Bricomarché - sieć supermarketów typu „dom i ogród” działająca w krajach europejskich. Sieć otwiera supermarkety we współpracy z niezależnymi przedsiębiorcami. W Polsce zrzesza ponad 280 przedsiębiorców, którzy zarządzają prawie 400 sklepami Bricomarché i Intermarché. Na stronie internetowej firmy, znajdziemy także wymagania dotyczące otwarcia supermarketu pod tym szyldem. Główne z nich to: wkład finansowy w wysokości min. 400 tys. zł środków własnych (nie pochodzących z kredytu) oraz doświadczenie zawodowe w biznesie.
  • DDD Dobre Dla Domu- sieć specjalistycznych salonów sprzedaży, w których ofercie znajdziemy produkty takie jak: panele podłogowe, podłogi drewniane czy drzwi wewnętrzne. Jeśli chodzi o wymagania sieci, to kluczowe jest spełnienie kryterium kapitału finansowego (wstępnego), który jest de facto zależny od wielkości danego sklepu. 
  • PSB - ta grupa rozwija sieć marketów Mrówka i hurtowni budowlanych. Inwestorem w ramach sieci PSB Mrówka może być wyłącznie partner Grupy PSB, który wykupi pakiet akcji. I tak 20 000 akcji dla sklepów Mini-Mrówka, 50 000 akcji dla sklepów Mrówka. Przy przystąpieniu do Grupy PSB inwestor jest zobowiązany wykupić pakiet 10 tys. akcji i uzupełnić go do pełnego wkładu, w przeciągu roku - czytamy na stronie internetowej sieci. 
  • Senpo - sieć salonów z łóżkami, materacami oraz innymi dodatkami meblowymi, która daje możliwość współpracy franczyzowej. Sieć skupia się głównie na konkretnych miastach, liczących minimum 100 tys. mieszkańców. Senpo wymaga od swoich franczyzobiorców, aby ich sala sprzedażowa posiadała powierzchnię sprzedażową, wynoszącą minimum 150-200 m2. Wymagana kwota inwestycji, którą franczyzobiorca musi ponieść, aby pokryć remont i przygotować lokal do obsługi klienta, oscyluje w granicach 150-250 tys. zł.
  • KOMFORT - kolejna sieć franczyzowa, w której asortymencie znajdziemy podłogi, panele, dywany, wykładziny czy drzwi. Firma wymaga również wkładu inwestycyjnego i dysponowania lokalem własnym lub wynajętym.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook