Tarcza Antyinflacyjna zostanie przedłużona?

17 maj 2022

We wtorek 17 maja 2022 roku premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że czas obowiązywaia Tarczy Antyinflacyjnej najprawdopodobniej zostanie przedłużony częściowo lub w całości. Jest to z pewnością dobra informacja dla wszystkich Polaków, którzy tym samym nie będą musieli się martwić o kolejne podwyżki, i tak już wysokich, cen.

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona przez rząd?

Przypomnijmy, że od 1 lutego 2022 roku podatek VAT na niektóre produkty żywnościowe został obniżony przez rząd z 5 procent do 0 procent. Stawka ta ma obowiązywać do końca lipca, dlatego też zaczęto się zastanawiać, jak długo będą obowiązywały wyżej wspomniane ceny produktów. Premier Morawiecki dodał także, że gdy inflacja będzie w trendzie spadkowym, a wynagrodzenia będą rosnąć cały czas, będzie można wówczas mówić, by zmniejszać poszczególne elementy tarczy antyinflacyjnej. Tarcza antyinflacyjna ma zostać tym samym przedłużona.

Z danych przedstawionych przez GUS, inflacja CPI miała zwiększyć się w kwietniu do 12,4 procent wobec 11 procent w marcu. Tym samym inflacja osiągnęła najwyższy poziom od maja 1998 roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem mięso wołowe zdrożało o 30 procent, a drobiowe aż o 46,7 procent. Cena cukru skoczyła z kolei w ciągu roku o 35 procent. Produkty te jednak są objęte rządową Tarczą Antyinflacyjną.

- Rozważamy oczywiście przedłużenie całej tarczy antyinflacyjnej lub jej części. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy, albo całą tarczę albo większość z jej istotnych elementów. W sytuacji, gdy mamy tak szerokie potrzeby ze strony ludzi, musimy ich chronić maksymalnie i dopiero gdy inflacja będzie w trendzie wypłaszczonym lub spadkowym, a wynagrodzenia będą rosły, można mówić o tym, by zmniejszać poszczególne elementy tarczy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zobacz także: 6000 franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w 950 miejscowościach!

Sprawdź nas także na Facebooku

FRANCZYZA INFO

Tagi:

Opublikowane przez: Sebastian Kaniewski
facebook