TOP 6 – ZMIANY W PRAWIE SPÓŁEK 2020

21 sty 2020
Źródło: materiały prasowe

2020 rok przyniósł wiele zmian w prawie. Wiele z nich dotyczący podmiotów prawa handlowego. Od nowego roku spółki muszą spełnić określone wymogi.

1) E-KRS

Od 1 marca 2020 r. KRS będzie obsługiwany wyłącznie elektronicznie. Papierowe dokumenty dotyczące podstawy wpisu należy od marca skanować i dołączać w formie elektronicznej do wniosku.

2) Strony internetowe dla spółek akcyjnych i komandytowo akcyjnych

Od 1 stycznia 2020 r. ww. spółki powinny zaktualizować swoje strony internetowe, zaś te, które nie mają jeszcze własnych stron internetowych, powinny takie przygotować.

3) Obowiązkowy wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Spółki wpisane do Krajowego Rejestru (nie dotyczy spółek publicznych i partnerskich) zobowiązane są do ujawnienia danych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych należy wykonać do 13 kwietnia br.

4) Baza Danych Odpadowych

Od 1 stycznia br. wszyscy zajmujący się gospodarką odpadową muszą znaleźć się w Bazie Danych Odpadowych (BDO). Specjalny numer BDO należy umieszczać m.in. na fakturach VAT, paragonach fiskalnych czy umowach sprzedaży.

5) Prosta spółka akcyjna

0d 1 marca 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające nową formę prowadzenia biznesu - prostą spółkę akcyjną. Nowy model ma stanowić możliwość dla start-up’ów, a także być pewnego rodzaju platformą dla działalności skupiającej się na innowacji i nowych technologiach.

6) Krajowy Rejestr Zadłużonych

Nowa platforma do ogłoszeń w postępowaniach upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych będzie publikowała istotne informacje związane z ww. postępowaniami oraz ich przebiegiem. Za czym idzie – całkowite zlikwidowanie rejestru dłużników niewypłacalnych KRS.

Ciągłe zmiany, szczególnie w fazie początkowej zawsze budzą zamęt i chaos. Zainteresowanym podmiotom zaleca się śledzenie na bieżąco zmian, które są i będą wprowadzane w 2020 roku. Pogłębienie wiedzy na określony temat pozwoli uniknąć nieporozumień lub niepotrzepanych sankcji. Warto także zaczerpnąć informacji w działach prawnych i księgowości. Niezrozumiałe komunikaty należy weryfikować również na rzetelnych stronach internetowych. Najlepiej szukać informacji u źródła, czyli przeszukiwać komunikaty przygotowywane przez gov.pl.

 

***

Polecamy także:

Od 2020 r. masz prawo do popełnienia błędu

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook