TOP 10: zalety systemu franczyzowego

29 lis 2021
foto: Ludzie zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com

Franchising (franczyza) nie ma ustalonej definicji, dlatego przyjmuje się, że franczyza to pewnego rodzaju współpraca, dzięki której jedna ze stron za pomocą formuły prawnej (umowy franczyzy) udziela drugiej stronie pomysłu (licencji) na prowadzenie biznesu.

Samą istotą franczyzy jest to, że franczyzobiorca przystępujący do sieci, od podpisania umowy działa pod nową marką. Dzięki temu otrzymuje nie tylko możliwość korzystania z loga, ale szereg innych praw. Otrzymuje zamysł całej koncepcji danego biznesu, wiedzę, doświadczenie franczyzodawcy i pewnego rodzaju recepturę/ scenariusz prowadzenia biznesu. 

Jakie można wymienić najważniejsze zalety systemu franczyzowego?

  • Stałych klientów i większe możliwości biznesowe tworzą znane marki

Przyłączając się do  znanej sieci, jesteś szybciej rozpoznawalny i możesz pozyskiwać "konkretnych" klientów.

  • Franczyza daje Ci szereg usług szkoleniowych i fachowe wsparcie

Sieci franczyzowe organizują mnóstwo szkoleń. Dzięki temu poprawiają jakość swoich usług, podnosząc przy tym kwalifikacje współpracowników. Dla franczyzobiorcy to ogromna dawka wiedzy i inspiracji. A dostęp do szkoleń znacznie przyspiesza rozwój danej jednostki.

  • Sprawdzone aplikacje, narzędzia i technologie

Podczas gdy inni coś testują, Ty możesz już zarabiać. Kiedy inni są na etapie zastanawiania nad jakimiś rozwiązaniami, Ty masz je już przetestowane. W ten sposób jesteś kilka kroków przed swoją konkurencją. Osoba decydująca się na tradycyjny model biznesowy musi o to zadbać sama.

  • Korzystanie z usług doradców

Przy prowadzeniu tradycyjnego modelu biznesowego, szanse na znalezienie konkretnego doradcy mogą być trudne. Z franczyzą jest zupełnie inaczej. Właściciel sieci dysponuje ogromnym doświadczeniem, kwalifikacjami i pełną znajomością rynku. A jego doradcy są w stanie pomóc także poszczególnym jednostkom. Możliwość korzystania z usług doradczych sieci, była szczególnie ważna podczas pandemii. Kiedy jednostki franczyzowe zmagały się z ograniczeniami, negocjacjami z galeriami handlowymi i innymi prawniczymi kwestiami.

  • Ciągłe prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez franczyzodawcę.

Sieci, które warto rozważyć podczas biznesowego wyboru, powinny charakteryzować się innowacyjnością. Masz wtedy pewność, że dzięki nim i Twoja firma będzie się rozwijać i rosnąć.

Zazwyczaj przyłączając się do sieci, otrzymujesz klucz i pomoc w uzyskaniu dofinansowania ze środków unijnych lub w niektórych przypadkach innych form finansowania. Większość firm pomaga także w leasingu.

  • Franczyzobiorca oszczędza koszty reklamy i promocji

Znana marka przyciąga klientów, którzy chętniej skorzystają z usług/produktów rozpoznawalnego brandu, niż firmy "no name". Większość z sieci, prowadzi także własne kampanie marketingowe, dlatego Ty nie musisz myśleć o reklamie.

  • System franchisingowy zmniejsza ryzyko niepowodzenia

Franczyza sprawia, że ryzyko niepowodzenia jest dość mocno zminimalizowane. Dzieje się tak, ponieważ rozsądnemu franczyzodawcy zależy na Twoim sukcesie. A Twój sukces, w dłuższej perspektywie to także jego sukces.

  • Możliwość korzystania z wypracowanych standardów: system informatyczny, magazyn, zamawianie towarów, itd.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook