UOKiK bada dodatkowe opłaty w Auchan i Carrefourze

30 maj 2022

UOKiK wszczął w ostatnich dniach postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie ws. dodatkowych opłat nakładanych przez sieci Auchan i Carefour na dostawców produktów rolno-spożywczych. Wyżej wspomniane firmy mają wymagać od dostawców wyżej wspomnianych produktów opłat za usługi polegające na transporcie produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszcególnych sklepów, co ma być niezgodne z prawem.

UOKiK jednoznacznie podkreśla, że system dystrybucji towarów jest integralną częścią modelu biznesowego sieci handlowych. W związku z tym koszty organizacji powinny ponosić sieci we własnym zakresie (w tym przypadku Auchan i Carrefour). Pobieranie dodatkowych opłat logistycznych może tym samym stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów.

- Wszcząłem postępowania wyjaśniające, aby dokładnie sprawdzić, czy część opłat pobieranych od dostawców, w tym rolników, nie ma na celu nieuczciwego przerzucenia na nich kosztów działalności sieci handlowych. Nieprecyzyjne określenie usług, które mają być świadczone przez sieci, może z kolei powodować, że dostawcy na etapie zawierania umowy mogą nie wiedzieć, jakie konkretnie działania powinny być realizowane przez sieci na ich rzecz - tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Za podobne praktyki UOKiK w listopadzie 2021 ukarał spółkę Eurocash karą finansową w wysokości 76 milionów złotych. Czy tym razem Auchan i Carrefour będą musieli zapłacić podobną karę? Tego nie wiadomo, ale problem jest bardzo poważny.

Zobacz także: 6000 franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w 950 miejscowościach!

Sprawdź nas także na Facebooku

FRANCZYZA INFO

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Sebastian Kaniewski
facebook