Uprawa dyni jako pomysł na biznes?
31 sie 2020
Uprawa warzyw w Polsce z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Poza standardowym rolnictwem, fermy dyniowe stają się coraz bardziej popularne. Może warto więc spróbować takiego biznesu? W końcu sezon jesienny za pasem, a ta pora roku mocno utożsamiana jest właśnie z dynią.
Królowa Jesieni, bo tak określa się to warzywo zyskuje na popularności wśród upraw oraz posiada stale niegasnące zainteresowanie odbiorców. Krok po kroku polscy rolnicy zbliżają się do poziomu, jaki widzimy w krajach zachodnich. Warto od razu nadmienić, że rynek zbytu w Polsce nie dotyczy jedynie sezonu jesienno - zimowy, choć to ten okres powoduje największe zyski u plantatorów. Dynie sprzedaje się nie tylko w celu bezpośredniej konsumpcji, ale również na przetwórstwo oraz do pozyskiwania pestek, które posiadają duże grono odbiorców w kraju.
Kilka aspektów związanych z dynią i jej uprawą:
- Sadzenie następuje, gdy ziemia jest nagrzana do co najmniej 15 stopni Celsjusza. Odbywa się ono bezpośrednio do gruntu lub z rozsady (czyli młodych roślin uzyskanych po wysianiu nasion np. w szklarniach).
- "Nie lubi" zimna, więc zbiory są od połowy września do pierwszych przymrozków. "Przemarznięta" nie nadaje się do przechowywania.
- Zbiory prowadzi się, gdy faza wzrostu jest zakończona, o czym świadczą m.in. usychające części zielone, intensywny kolor, drewniejąca łodyga oraz charakterystyczny odgłos przy popukiwaniu w dynie. Ważna jest ostrożność, aby nie uszkodzić warzyw, ponieważ takie bardzo szybko gniją.
- Przechowywanie jest w pomieszczeniach suchych.
- Nasiona dobrze magazynowane potrafią zachować zdolność kiełkowania nawet do 10 lat.
- Rynek zbytu na pestki jest istotny dla plantatorów, ale towar należy dobrze przygotować przed dostarczeniem. Poza zebraniem i wysuszeniem, należy je również wyczyścić a nierzadko też wypolerować.
- Jest warzywem jednorocznym, a jej wzrost zależy od warunków pogodowych, w szczególności nawodnienia i ilości słońca. Susza jest bardzo szkodliwa.
- Odległość między roślinami musi wynosić co najmniej metr z powodu dużej ilości pędów jakie wytwarzają.
- Dyni nie należy "traktować" chemią, jedyny dopuszczalny środek to przedsiewny. Nawożenie musi odbywać się organicznie.
- Uprawa jest najlepsza na glebach żyznych, przepuszczalnych, posiadających dużo składników odżywczych i minerałów. Ważne też, aby łatwo się nagrzewały.
Czy taki biznes się opłaca?
Ilość ferm trudna jest do zweryfikowania. Jest wiele dużych areałów, natomiast dynię bez problemu można hodować w przydomowym ogródku). Systematycznie z roku na rok uprawa dyni wzrasta, jednak szacuje się (opierając się na danych z 2018 roku), że wciąż nie przekracza 1% ogólnej gospodarki rolnej warzyw w Polsce. Biznes ten tak naprawdę może prowadzić każdy, choć na pewno osoby posiadające grunt o dużej powierzchni, lub z możliwością nabycia, mogą liczyć na większe zyski. Warto nadmienić, że przy posiadaniu większego obszaru można zastosować uprawę jako atrakcję dla dzieci i dorosłych. Dzięki czemu zainteresowanie danym miejscem zdecydowanie wzrośnie, a być może przyciągnie potencjalnych odbiorców.
autor: Małgorzata Zalewska
***
Polecamy także:
Branża konopna coraz popularniejsza!
Tagi:
Opublikowane przez: Daria Kania-Baran