Wielki protest pracowników handlu!

18 paź 2021
źródło: solidarnosc.org

4 listopada Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” organizuje wielki protest. Pracownicy z branży handlowej będą demonstrować w Warszawie. - Chcemy  zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom i fatalnym warunkom zatrudnienia pracowników handlu. Chcemy upomnieć się o prawo pracowników do niedziel wolnych od pracy - czytamy w komunikacie związkowców. 

Protestujący chcą powtrzymać sieci przed otwieraniem placówek handlowych w niedzielę i święta. apelują także do wszystkich pracowników z branży i zachęcają ich do protestu. - Jeśli chcemy, żeby praca w sklepach wreszcie zmieniła się na lepsze, nasz protest musi być głośny i liczny. Nikt nie rozwiąże naszych problemów za nas. Musimy zrobić to sami. Musimy pojechać na demonstrację do Warszawy. Im będzie nas więcej, tym silniejszy będzie nasz głos - piszą. 

Protestujący domagają się zmian w następujących aspektach:

  • PODWYŻKI WYNAGRODZEŃ, które według nich od lat stoją w miejscu lub rosną bardzo powoli. Dlatego domagamy się prawdziwych podwyżek. Takich, które odczujemy w naszych portfelach. Wyższe wynagrodzenia to jedyny sposób, aby zatrzymać w sklepach doświadczonych pracowników i zachęcić nowe osoby do pracy w handlu - apelują
  • ZWIĘKSZENIE LICZBY PRACOWNIKÓW W SKLEPACH. Branża sugeruje, że obowiązków w placówkach przybywa a prace, które kiedyś wykonywały 2-3 osoby, dzisiaj często wykonuje jedna osoba. Pracownicy wskazują także, że  godziny otwarcia sklepów są coraz dłuższe i często taka praca jest ponad ich siły.
  • NIEDZIELE WOLNE OD PRACY W HANDLU. 3 lata temu „Solidarności” udało się wprowadzić ograniczenia handlu w niedziele. Żadnemu pracownikowi handlu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest to sprawa. Niestety w ostatnich miesiącach kolejne sieci zaczęły obchodzić prawo i ponownie otworzyły sklepy w niedziele. W wyniku interwencji „Solidarności” Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Domagamy się, aby sieci handlowe już dziś przestały omijać prawo i przywróciły pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami - piszą w komunikacie. 

Wielki protest ma mieć miejsce 4 listopada przed siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Usług.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook