Własna działalność gospodarcza - tak czy nie?

11 paź 2021

Własny biznes ma wiele atutów i daje nieograniczone możliwości. A mimo to, nie każdemu taka forma pracy może odpowiadać. Dlatego niezależnie czy planujemy założyć coś swojego, czy też wejść do franczyzowej sieci, to w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czy jesteśmy na to gotowi. 

Własna działalność gospodarcza daje nie tylko satysfakcję, ale także większe możliwości rozwoju. To Ty tworzysz sobie miejsce pracy, jesteś niezależny i decyzyjny. Jesteś sam sobie szefem. Statystycznie generujesz większe dochody i masz poczucie, że zarabiasz na siebie - nie na kogoś. Możesz pracować sam, decydować o kierunku rozwoju Twojej firmy i zatrudniać pracowników.

Ponadto nie jesteś ograniczony czasem, który narzuca Ci etat i nie musisz przebywać w jednym miejscu od 8 do 16. Sam piszesz sobie podanie o urlop i spełniasz swoje marzenia o byciu niezależnym. W dodatku nie obawiasz się, że możesz zostać zwolniony "z dnia na dzień" i nie musisz "prosić się" o l4, kiedy po raz kolejny Twoje dziecko jest chore i nie może iść do przedszkola. To tylko wybrane aspekty pracy "na swoim".

Wyobrażenia o własnej firmie kontra rzeczywistość

Własna działalność gospodarcza to także wiele wyrzeczeń. Działalność gospodarcza zawsze niesie za sobą ryzyko niepowodzenia, czyli strat. W niepewnych czasach może powodować także nieregularne zarobki. Co miesiąc musisz pamiętać o wszelkiej papierologii, opłatach i składkach. Musisz zarobić pieniądze na życie, nie zawsze mając gwarantowany przychód. Co więcej, twoi kontrahenci mogą spóźniać się z płatnościami, ale Ty mimo to musisz zapłacić podatki i ZUS - bez względu na to czy zarabiasz, czy nie. Zazwyczaj na początku nie masz czasu na urlop - bo chcesz jak najwięcej pracować, by jak najwięcej zarobić. Pracujesz często w dni uznane jako wolne od pracy. A Twoja emerytura zależy od Ciebie.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook