Wyrok dla franczyzobiorcy Subway'a

13 paź 2020
źródło: wiadomoscihandlowe.pl 

Firma Bookfinders Ltd. -  franczyzobiorca Subway'a w Irlandii nie otrzymał refundacji. Irlandzki sąd uznał, że bułki z Subway'a nie mogą zostać uznane za pieczywo. Nie spełniają bowiem standardów prawa - donosi BBC.

W składzie badanych bułek według irlandzkiego sądu jest za dużo cukru, by zakwalifikować je do tej kategorii.  Ustawa VAT-owa od 1972 roku uznaje w tym kraju za pieczywo produkty spożywcze, w których zawartość cukru i tłuszczu nie przekracza 2 proc. masy mąki w cieście. Na takie produkty obowiązuje zerowa stawka VAT. Zarówno pieczywo białe jak i ciemne tej sieci mają około 10 procent cukru, to jest pięciokrotnie więcej niż wynosi norma.

Cała sprawa toczy się już kilka lat i dotyczy odmowy zwrotu kosztów za okres 2004-2005 rok. Już w 2006 roku irlandzki Urząd Skarbowy uznał, że bułki z Subway'a nie mogą zostać uznane za pieczywo. W związku z tym, zamiast zerowej stawki VAT, Subway musiał zapłacić obowiązujący wtedy 9,5-procentowy podatek. Bookfinders Ltd. (franczyzobiorca Subway'a) apelował każde wezwania. Stąd ostatecznie sprawą musiał zająć się irlandzki Sąd Najwyższy.

- Pieczywo Subway jest oczywiście pieczywem. Wypiekamy świeże pieczywo w naszych sklepach od ponad trzech dekad, a nasi goście wracają każdego dnia po kanapki z pieczywa, które pachnie tak dobrze, jak smakuje tłumaczył przedstawiciel sieci Subway.

***

Polecamy także:

Krowarzywa planuje do końca roku uruchomić kolejne franczyzowe lokale i liczyć łącznie 19 restauracji. Marka szuka teraz lokali na osiedlu z dużym potencjałem na dark kitchen. Pierwsze już takie działają na Urysnowie i Bemowie. Z ich funkcjonalności zadowolona jest sama sieć. Kolejna restauracja, która pojawi się na osiedlu ma być otwarta na Białołęce.

Krowarzywa pojawi się na osiedlach?

Wyrok dla franczyzobiorcy Subway'a

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook