Twój prawnik 24 to usługi kancelarii prawnej w zakresie oddłużania, upadłości konsumenckiej czy gospodarczej. Jakie wykształcenie należy posiadać, aby być właścicielem kancelarii prawnej, pod szyldem Twój Prawnik 24? Jakie warunki należy spełnić? Czy jest to rentowny biznes? O tym wszystkim opowiedział nam Pan Piotra Bijańskiego - prezes Twój prawnik 24.
Zaintrygował mnie Państwa model franczyzowy. Skąd pomysł na franczyzę Twój Prawnik 24?
Po doświadczeniach w branży finansowej, zauważyliśmy coraz większe zapotrzebowanie na usługi szeroko pojętego oddłużania. Zaczęliśmy więc rozwijać nasz koncept na samym początku na Śląsku, w Gliwicach. Ilość klientów, która do nas trafia z całej Polski sprawiła, że chcieliśmy być bliżej każdego klienta. Tak pojawiły się kolejne placówki – w Nowej Soli, w Bielsko-Białej, we Wrocławiu, w Piotrkowie Trybunalskim, a 27 kwietnia otworzyliśmy oddział w Lublinie. Z naszych analiz wynika, że jesteśmy jedyną siecią kancelarii prawnych, gdzie do uruchomienia oddziału nie trzeba być prawnikiem, ani też nie trzeba go zatrudniać. Współpracę z prawnikami i kancelariami bierze bowiem na siebie centrala. Przez kilka lat działalności w branży usług prawnych pomogliśmy setkom klientów, staliśmy się lokalnie rozpoznawalni i stopniowo rozszerzyliśmy zakres oraz zasięg naszej działalności.
Czy naprawdę jest to rentowny biznes? Prawnicy wolą współpracę na zasadach franczyzy niż prowadzenie niezależnej firmy?
Zwroty z inwestycji następują już po 6-9 miesiącach działalności, przy czym przychody powinny pojawić się już w pierwszym miesiącu od otwarcia. Naszymi franczyzobiorcami z założenia nie są prawnicy, a przedsiębiorcy bądź osoby chcące rozwijać swój biznes w oparciu o sprawdzony model. Zatrudniamy oraz współpracujemy z prawnikami i adwokatami, specjalistami w swoich dziedzinach - nasz franczyzobiorca otrzymuje dostęp do tego wszystkiego, a także nasze pełne wsparcie marketingowe.
Nie ukrywam, że nazwa mnie zmyliła. Ile obecnie posiadacie Państwo jednostek franczyzowych?
W chwili obecnej Sieć Kancelarii Twój Prawnik 24 liczy sześć placówek – Gliwice, Wrocław, Nowa Sól, Bielsko-Biała, Piotrków Trybunalski oraz Lublin, a już w maju otwieramy się w Radomiu.
Czy podczas epidemii prowadzą Państwo rekrutacje dla potencjalnych franczyzobiorców?
Tak, jesteśmy w ciągłym procesie wyboru kolejnych partnerów franczyzowych. Aktualnie mamy jeszcze większy napływ klientów, dodatkowo mamy wprowadzone procesy online, które dają nam bezproblemową pracę z naszymi klientami i oddziałami. Z punktu widzenia założeń rozwoju sieci niewiele się zmienia; na koniec roku chcemy mieć otwartych 10-12 placówek franczyzowych. Prowadzimy intensywne rozmowy z kilkunastoma przedsiębiorcami zainteresowanymi naszym konceptem. Decyzja o podjęciu współpracy musi być skalkulowana i przemyślana przez obie strony, ponieważ zależy nam tylko i wyłącznie na długookresowej współpracy i wspólnym rozwoju. Dlatego też przykładamy szczególną uwagę do wyboru naszych franczyzobiorców.
Czyli można stwierdzić, że to propozycja biznesowa oporna na kryzys?
Zdecydowanie tak. Naszym klientom proponujemy konkretne rozwiązania, które przynajmniej w części złagodzą skutki obecnego kryzysu. Zdajemy sobie sprawę, że czas dla części przedsiębiorców jest bardzo trudny, ale dzięki naszej pomocy być może wiele firm i miejsc pracy uda się uratować. Dbamy również o naszych franczyzobiorców, oferując im pomoc w negocjacjach z właścicielami lokali pod kątem odroczenia czy zmniejszenia opłat miesięcznych związanych z najmem, czy płatności rat kredytów. Dzisiaj trafia do nas ogrom klientów zainteresowanych restrukturyzacją i upadłością w których się specjalizujemy, dlatego w dobie kryzysu, to właśnie nasza branża jest tą, która rozwija się dynamicznie.
Załóżmy, że jestem zainteresowana franczyzą. Jakie warunki muszę spełnić? Nie muszę posiadać wykształcenia prawniczego?
Głównym kryterium jest proaktywność i chęć pomocy prawnej oraz finansowej naszym klientom. Tak jak wspominałem wcześniej, zapraszamy do współpracy w szczególności przedsiębiorców, którzy posiadają doświadczenie w zakresie obsługi klienta, najlepiej w branży finansowej, doradczej czy szeroko rozumianych usług. Ze względu na dostęp do grona prawników centralnych i kancelarii lokalnych, wykształcenie prawnicze nie jest wymagane. Pełne wsparcie merytoryczne zapewnia franczyzodawca. Oprócz tego, ważna jest również lokalizacja. Chcemy, by nasze oddziały znajdowały się w miastach z reguły powyżej 80 tysięcy mieszkańców, a sam lokal miał ok 50-60 m2 i znajdował się blisko ścisłego centrum miasta.
A jaki jest koszt uruchomienia placówki pod szyldem Twój Prawnik 24?
Całkowita kwota inwestycji nie powinna przekraczać 70 tys. zł przy założeniu, że lokal, który zostanie przeznaczony na działalność, wymaga gruntownego remontu. W przypadku lokali, w których świadczono już usługi, kwota inwestycji może być nawet o połowę niższa. Warto wspomnieć, że w kwocie tej jest już jednorazowa opłata franczyzowa za przystąpienie do sieci oraz na część kwoty składa się również wyposażenie oddziału w pomieszczenie, które nazywamy silent room’em, które służy do spotkań z klientami. Jest to bezpieczne, dźwiękoszczelne pomieszczenie, w którym klienci mogą w pełnej dyskrecji opowiedzieć o swoich problemach.
Na Państwa stronie internetowej znalazłam informację, że franczyzobiorca otrzymuje "dedykowanego opiekuna". Co to oznacza?
W praktyce - wsparcie na każdym etapie współpracy. Franczyzobiorcy mogą liczyć na szkolenia wstępne, pakiet marketingowy i pomoc w bieżącej obsłudze klientów. Nad sprawnym funkcjonowaniem sieci czuwa cały zespół specjalistów z zakresu wsparcia sprzedaży, konsultacji prawnych, administracji, marketingu oraz dedykowany manager franczyzy.
Na jakie jeszcze inne wsparcie mogą liczyć Państwa franczyzobiorcy?
Nasi franczyzobiorcy za najbardziej wartościowe uznają ciągłe wsparcie marketingowe, co przekłada się na stałe przekazywanie klientów poszczególnym oddziałom. Uczymy ich także tajników związanych z obsługą klienta - od jego pozyskania, aż do finalizacji zakończonej sukcesem.
Brzmi ciekawie. Najważniejszą według mnie kwestią jest to, że rozwialiśmy hipotezę, że ta franczyza jest jedynie dla prawników. Dziękuję za rozmowę.
***
Polecamy także:
Siła jest Kobietą - rozmowa o franczyzie Ślubnej Pracowni