Zalety franczyzy: kontakty biznesowe

08 lis 2021
artykuł eksperta

W poprzednich artykułach omawialiśmy zarówno wady systemu franczyzowego, jak i najważniejsze argumenty stojące za wyborem tego systemu. W zależności od rodzaju wybranego biznesu niektóre z zalet będą miały większe bądź mniejsze znaczenie, ale zdarzy się również, że dana cecha okazuje się kluczowa przy podejmowaniu wyboru. Jakie zalety ma franczyza? Oto kolejna z nich. 

Środowisko, w którym żyjemy ma ogromne znaczenie dla tego, kim się w przyszłości staniemy. Według badań jesteśmy średnią z pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Kiedy są to osoby pozytywne - rośniemy i rozwijamy się, jeśli natomiast jesteśmy otoczeni ludźmi toksycznymi czy bojaźliwymi, stajemy się nieśmiali, wycofani i w ostateczności przegrywamy - często nawet nie próbując podjąć inicjatywy. W takim układzie niektórzy spędzają większość czy nawet całe życie, zastanawiając się dlaczego ciągle mają podcięte skrzydła. Dla nich rozwiązanie jest tylko jedno. Należy NATYCHMIAST, bez najmniejszych skrupułów zerwać te więzi i zmienić środowisko.

Nie inaczej jest również w sferze biznesu. Dla osób, które rozpoczynają działalność na własny rozrachunek to szalenie istotne. Na początku jest ważne, by otrzymać sporą dawkę zachęty i motywacji do działania, aby zyskać siłę do przeciwstawienia się trudnościom i wyzwaniom. W tym przypadku przyjdzie to przez ludzi biznesu. Oni podleją tą kiełkującą roślinkę nawozem do wzrostu i plonowania, natomiast toksyczni podleją na skarlenie - przekonując, że to się nie uda. Ich argumenty będą oczywiście bardzo rozsądne, analityczne i bardzo przekonujące.

Franczyza to ułatwia

Jeśli nie zadziałają, kolejnym krokiem będzie wzbudzenie strachu przed wyśmianiem w przypadku porażki i szyderstwo. Tych ludzi nie słuchamy i po porady zwracamy się tylko do praktyków biznesu. Działając samodzielnie, trzeba tych ludzi sobie we własnym zakresie zorganizować i przestawić się mentalnie na funkcjonowanie w ich środowisku, mówienie ich językiem, inne myślenie, postrzeganie rzeczywistości itp. Niekiedy jest to sporym wyzwaniem, a zwłaszcza dla osób, które nigdy w takim świecie się nie obracały. Franczyza to ułatwia, podając tych ludzi na przysłowiowej tacy. Tutaj nie musisz nikogo szukać - to ty zostajesz znaleziony i od razu znajdujesz się wśród ludzi przedsiębiorczych. Od ręki zyskujesz kontakty biznesowe, których wypracowanie w przypadku tradycyjnego biznesu trwa naprawdę długo. Franczyza od razu wprowadza cię w grono takich osób. Na początku rzadko kto to docenia, ale z biegiem czasu zaczynamy rozumieć, jak bardzo to było istotne. W tym jest praktyczny rozwój, nabywanie konkretnych umiejętności, podnoszenie kwalifikacji a nie suche teorie.

Kontakt i przynależność do tej grupy oznacza dostęp do ludzi sukcesu, którzy są skłonni by poprowadzić przyszłego przedsiębiorcę w drodze do jego sukcesu, pomóc mu, przekazać bezcenne wskazówki, nakierować na właściwe rozwiązania - w końcu im kiedyś też ktoś pomógł i z ich pomocą doszli do miejsca, w którym aktualnie się znajdują. Większość to rozumie i dlatego są chętni do wyciągnięcia pomocnej dłoni. Zmiana otoczenia jest ważna, kiedy podejmujemy nową inicjatywę. Franczyza zrzesza przedsiębiorców na różnym etapie rozwoju ich biznesu i wspólne spotkania, seminaria, szkolenia są wyśmienitą okazją, by znaleźć się w takim gronie i w nim się zaadoptować. To jak zmiana miejsca zamieszkania, przeprowadzka do innego kraju, w którym uczysz się obcego języka, zawiązujesz relacje z nowymi sąsiadami, poznajesz ich zwyczaje, sposoby działania. Na początku pewne rzeczy mogą naprawdę dziwić, ale z biegiem czasu zauważamy, że to, co niegdyś wydawało się dziwne, było jak najbardziej słuszne i właściwe. Rozpoczynając biznes, zaczynasz funkcjonować w innym (jak dla mnie) o wiele lepszym świecie z zupełnie innymi możliwościami. Zawiązujesz znajomości i relacje z ludźmi, którzy podnoszą cię i przesuwają do innego miejsca, otwierając przed tobą okno na świat, który do tej pory był niedostępny. Na spotkaniach biznesowych, w których bierzesz udział (niektóre sieci franczyzowe nie tyle, że dają taką możliwość, co bardziej wymagają uczestnictwa jako obowiązkowego) wchodzisz do grona, które reprezentuje inny światopogląd i pomysł na życie.

Po czasie zrozumiesz, że ludzie są bardzo potrzebni i większość znaczących zmian czy przełomów przychodzi właśnie przez nich - niekoniecznie są czymś, co sam możesz wygenerować w pojedynkę. To między innymi skłoniło mnie do tego, by każdą moją książkę zadedykować słowami: Bogu i ludziom - to od Was razem nauczyłem się wszystkiego.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook