Zalety franczyzy: Korzystasz z porad i doświadczenia eksperta w branży

08 cze 2021
artykuł eksperta
foto: unsplash

W poprzednich artykułach omawialiśmy wady systemu franczyzowego, a teraz przejdziemy do najważniejszych argumentów stojących za wyborem tego systemu. W zależności od rodzaju wybranego biznesu niektóre z zalet będą miały większe bądź mniejsze znaczenie. Zdarzy się również, że dana cecha okazuje się kluczowa przy podejmowaniu wyboru. Jakie zatem można wymienić zalety franczyzy?

Zalety franczyzy: We franczyzie korzystasz z porad i doświadczenia eksperta w branży

Z pewnością wielu z nas znalazło się niejednokrotnie w sytuacji, w której po czasie zdaliśmy sobie sprawę, że pewne rzeczy czy też działania mogliśmy zrobić o wiele lepiej, szybciej a niektóre z kolei były w ogóle niepotrzebne. Po czasie znajdujemy rozwiązania dużo korzystniejsze i wtedy miejsce nagłej euforii ustępuje powoli poczuciu straty czasu, pieniędzy, energii. Wówczas żałujemy, że odkryliśmy to tak późno, zdajemy sobie sprawę z własnych słabości, niedociągnięć, braku fachowej wiedzy itp. Dobrze, jeśli otrząśniemy się po tego typu sytuacjach i przekujemy to w lekcję pokory - notabene jest to chyba najwłaściwsza reakcja. Lepiej w końcu to przepracować niż żyć w złości czy gniewie.

Pamiętam moment w życiu, kiedy kończąc budowę domu wybieraliśmy wkład kominkowy do pieca kaflowego. Mieliśmy zdecydować o czymś, co miało służyć latami nie posiadając w tym aspekcie żadnej wiedzy i doświadczenia. Po krótkim rekonesansie zdaliśmy sobie sprawę, że każdy „fachowiec" mówi coś zupełnie innego poddając pod wątpliwość argumenty poprzednika i podnosząc coraz to nowe kwestie. Po czasie frustracji i przytłoczenia różnymi, niekiedy wzajemnie się wykluczającymi poradami, i tak w końcu przyszedł czas decyzji. Uzbrojeni w nabytą wiedzę ruszyliśmy na zakupy. Wybraliśmy ostatecznie produkt, a pomógł nam w tym rekomendujący go przedstawiciel handlowy, który oczywiście zapewniał nas, że wybór jest znakomity, będziemy zadowoleni, wszystkie systemy (w tym „czysta szyba", dopalanie się drewna i znikoma ilość popiołu) działają bez zarzutu itd. Niestety nie było możliwości by to w jakikolwiek sposób sprawdzić czy zweryfikować.

Jak łatwo się domyślić po pierwszych dniach użytkowania okazało się, że zapewnienia sprzedawcy - eksperta, którego rolę zresztą fantastycznie odegrał, można włożyć między bajki. Notorycznie zadymiona szyba jest za chwilę całkowicie czarna i to do tego stopnia, że kompletnie nic przez nią nie widać. Pomimo wielu zabiegów, regularnego czyszczenia, stosowania naprawdę drogich środków nic się nie zmieniało. W ostateczności okazało się, że produkty tego producenta są obarczone wadami konstrukcyjnymi i nigdy nie będą działać poprawnie. W ramach antyreklamy najchętniej podałbym tu nazwę firmy, ale niestety nie mogę tego zrobić. Rozczarowanie potęgował jeszcze fakt, że w w tamtym czasie, wkład był jednym z droższych na rynku... Niestety nie można być ekspertem od wszystkiego i aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, potrzebujemy autentycznych informacji na temat danego produktu od kompetentnych osób.

Z franczyzą jest zupełnie inaczej

Przy rozpoczynaniu własnego biznesu porady osób z doświadczeniem, w tym ekspertów (prawdziwych, nie pseudo czy samozwańczych), są nieocenione. Niektórzy początkujący w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy i wszystko robią o własnych siłach, popełniając przy tym mnóstwo błędów i doświadczając bolesnych porażek. Nie zawsze wynika to z chęci niezależności czy udowodnienia wszem i wobec, że robię wszystko najlepiej, ale najzwyczajniej w świecie nie wiemy do kogo w ogóle nie zwrócić, gdzie szukać wsparcia. Nie mam tutaj na myśli ogólnych porad dotyczących ułożenia biznesu, czy jakiś teorii z tym związanych, bo tutaj akurat nie powinno być większego problemu. W ostateczności na ratunek spieszy zazwyczaj Google czy YouTube. Chodzi tu raczej o wiedzę specjalistyczną niż ogólniki, które to w założeniu są właściwe w każdej sytuacji bo tak naprawdę dotyczą każdej branży i biznesu w ujęciu ogólnym. Tutaj potrzebny jest realny know-how i porada stricte branżowa, znajomość wąskiej dziedziny. Najczęściej tu właśnie zaczynają się przysłowiowe „schody". Niewielu bowiem dysponuje realną wiedzą, skondensowaną, połączoną z doświadczeniem, popartą rozeznaniem rynku, profilem konsumenta itp. Taka orientacja jest na wagę złota i oczywiście można próbować poratować się tu jakimiś branżowymi szkoleniami, konferencjami, ale tam co prawda uzyskamy zazwyczaj wiedzę więcej niż podstawową, aczkolwiek nadal niewystarczającą. Zdobyte wskazówki ciągle nie będą dostosowane do naszej konkretnej sytuacji.

Rozpoczynając przedsięwzięcie mamy przecież setki różnorakich pytań, nie wiemy jak rzeczy działają, co robić a czego zaniechać i szukamy kogoś, z kim poczujemy się bezpiecznie, a jego wsparcie i wskazówki będą prawdziwym rozwiązaniem a nie eksperymentem. Potrzebujemy konsultacji. Przy prowadzeniu tradycyjnego modelu biznesowego szanse na znalezienie takiego specjalisty są bliskie zera, gdyż wchodząc w jakąś branżę, tworzymy konkurencję. Nikt zatem z osób już istniejących na rynku nie pomoże nam, bo będzie to działanie na jego własną szkodę. Z franczyzą jest zupełnie inaczej. Właściciel sieci dysponuje ogromnym doświadczeniem, kwalifikacjami i pełną znajomością rynku. Pytania i dylematy rozwiązuje się w trakcie rozmów i to jeszcze przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia. Te porady pozwalają zaoszczędzić czas i są czymś absolutnie bezcennym, dostosowanym do naszej sytuacji. To jak garnitur uszyty na miarę. Od samego początku masz dostęp do wiedzy popartej faktami i cennym doświadczeniem dowiadując się co działa a co nie. To znowu oszczędność czasu, pieniędzy, nerwów.

Franczyzodawca na podstawie własnego wtajemniczenia jest w stanie bardzo wyraźnie określić, czy np. dana lokalizacja jest właściwa dla przedsięwzięcia, sąsiedztwo innych biznesów się przyda - tak naprawdę tutaj są tysiące zagadnień. Na zdecydowaną większość z nich uzyskasz odpowiedź od praktyka i co więcej, będzie to dotyczyło twojego szczególnego przypadku - to indywidualna konsultacja. Więcej już tutaj nie da się zrobić. Trzeźwa i wyraźna ocena ze strony osoby, która otwierała już dziesiątki filii swojej działalności jest czymś, o czym mogą tylko pomarzyć przedsiębiorcy rozpoczynający tradycyjny model biznesowy. Jest to niewątpliwie kolejna zaleta, która pokazuje wyższość franczyzy.

Tu nie musisz kupować "kota w worku", czy wkładu kominkowego, gdzie dopiero po zakupie okaże się czy naprawdę tak działa jak zapewniał sprzedawca. Tu ryzyko jest znacznie mniejsze, bo ten ekspert potrafi wymienić słabe i mocne strony danego produktu a nie sprzedać go za wszelką cenę wyrażając się o nim w samych superlatywach. Prawdziwy specjalista to już rutyniarz, który powoduje, że stając się właścicielem pomijasz etap bycia królikiem doświadczalnym i zamiast tego cieszysz się gotowym rozwiązaniem i późniejszym sukcesem. Tacy ludzie to kopalnia wiedzy i dlatego możliwość korzystania z ich zaplecza jest unikalna i zarazem bezcenna.

Zalety franczyzy: Korzystasz z porad i doświadczenia eksperta w branży

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook