Zmarł założyciel jednego z największych światowych gigantów franczyzy!

22 lis 2021
źródło: CNN

W czwartek, w szpitalu Danbury w Connecticut zmarł Peter Buck - ostatni żyjący współzałożyciel sieci Subway - poinformowała sieć. Buck miał 90 lat.

W oświadczeniu dla CNN John Chidsey, dyrektor generalny Subway, powiedział: - Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią jednego z założycieli Subway, dr Petera Bucka. Był on doskonałym przykładem oddanego, praktycznego lidera i integralny członek rodziny Subway.

Zagraniczne media wspominają Petera Bucka jako osobę powściągliwą i oszczędną. Współzałożyciel Subway był skromy i nie udzielił zbyt wielu wywiadów. Mieszkał przez wiele lat w tym samym domu i jeździł starzejącymi się samochodami. Według informacji prasowych, jadał w Subway co najmniej pięć razy w tygodniu, a jego ulubioną kanapką była sałatka z tuńczyka na włoskim chlebie.

Czytaj także: Franczyza Subway – rozmowa z Piotrem Bruździakiem

Jak zaczęła się historia Subwaya?

Peter Buck urodził się 19 grudnia 1930 roku. Był fizykiem jądrowym i nic na początku nie wskazywało, że będzie współautorem gastronomicznego giganta. Mając 34 lat, tytuł doktora i kilka projektów z zakresu fizyki jądrowej, poznał 17-letniego Fred DeLuca, który poprosił go o radę/pożyczkę, aby móc dorobić na studia. Buck dał młodemu Fredowi radę, aby ten założył sklep z kanapkami. Buck uznał, że powrót do sklepu z kanapkami - takiego, w jakim sam jadał w młodzieńczych latach, może się okazać dobrym biznesem. Na ten cel pożyczył mu 1000 dolarów. Wkrótce potem, młody DeLuca otworzył za radą Bucka restaurację z kanapkami. Następnie zostali wspólnikami. W 1968 roku firma zyskała nową nazwę, teraz znaną na całym świecie jako Subway. A w 1974 wspólnie z Buckiem mieli już 16 lokalizacji. Rozpoczęli także rozwój franczyzy. DeLuca zmarł w 2015 roku, w wieku 65 lat, pozostawiając Bucka jako ostatniego żyjącego współzałożyciela.

Obecnie Subway ma ponad 20 000 restauracji w Stanach Zjednoczonych i ponad  40 000 na całym świecie.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook