Jak poprawić swoją sytuację finansową? część 2

26 lut 2020
artykuł ekspercki

Co robić, aby była sytuacja finansowa wreszcie była zadowalająca? Co prowadzi nas do sukcesu? "Jak poprawić swoją sytuację finansową" to seria artykułów eksperckich przygotowanych specjalnie dla Portalu Franczyza INFO.

 

Właściwa mentalność

Mentalność - jest rzeczą absolutnie kluczową w dojściu do jakiegokolwiek sukcesu. Jest ona systemem głębokich, wewnętrznych przekonań, poglądów, sposobu postrzegania i interpretowania rzeczywistości. Przez jej pryzmat rozumiemy świat, życie, wszystko co dookoła nas się dzieje. To nasze nabyte zasady dzięki którym określamy wartości, reagujemy na wydarzenia, usłyszane informacje. Najczęściej jest nieuświadomiona, automatyczna i to właśnie ona odpowiada za to, jak postrzegamy siebie i innych. Porównując życie do odbywanej podróży jest szalenie istotne, by móc w pewnym momencie zatrzymać się i zadać sobie pytania:

- dlaczego tak myślę w tej kwestii?

- dlaczego tak oceniam tą sytuację?

- co sprawia, że inni myślą inaczej?

- co mnie skłania do takiego pojmowania?

- skąd się to w moim wnętrzu wzięło?

Warto odpowiedzieć sobie na takie pytania. Mentalność, z którą żyjemy prowadzi nas do sukcesu lub porażki. To, dokąd dojdziemy, zależy głównie od tego, co myślimy na swój temat, jakie mamy wewnętrzne spojrzenie na siebie. Dla wielu z nas oznaczać to będzie podjęcie walki, by rozprawić się z błędnymi, często negatywnymi  przekonaniami na swój własny temat. To kluczowe. Jeśli zmagasz się z niskim poczuciem własnej wartości, odrzuceniem, uznajesz siebie za kogoś gorszego od innych - bardzo ciężko będzie z takim przeświadczeniem budować życie czy też sukces finansowy. W każdym z nas odbywa się wewnętrzny dialog w trakcie którego ustalasz sam ze sobą, kim tak naprawdę jesteś. Oczywiście kształt tych przekonań został w dużej mierze ukształtowany przez wpływ różnych ludzi, naszych bliskich, opinie, których nasłuchaliśmy się o nas, sytuacje, w jakich się znaleźliśmy itd. To wszystko skłoniło nas do tego, by wyrobić sobie w naszym wnętrzu pogląd na temat nas samych. Jesteś tym, za kogo uznajesz się w środku. Na zewnątrz niektórzy udają postawy, których naprawdę nie mają - można robić dobre wrażenie w otaczającym nas świecie, ale to kompletnie nie ma wpływu na to, co rozgrywa się wewnątrz. Bardzo istotne jest by uporządkować swoje myśli i przekonania pozbywając się destrukcyjnego myślenia, które nie pozwala rozwinąć żagli i wypłynąć na szerokie wody. Ograniczenia czy też niewłaściwe, błędne postrzeganie siebie samego jest bardzo skutecznym hamulcem. Marek Aureliusz skwitował to słynnym stwierdzeniem:

„nasze życie jest tym, czym czynią je nasze myśli"

Umysł jest silnym narzędziem, ale można go także użyć przeciwko sobie. Potrafi on stworzyć skrajną nędzę, która przetrwa całe pokolenia, jak również otworzyć drzwi powodzenia i dostatku. To, co jest w naszej głowie, decyduje o tym, kim jesteśmy. Ktoś, kto ma mentalność przegranego, syndrom życiowej ofiary, zmierza w kierunku życiowej porażki bez względu na to, w co zainwestuje. Zawsze przegra i nieważne tu, w co włoży swoje zasoby. Taki człowiek pogodził się z przegraną, ona w nim mieszka, wypełnia go i z biegiem czasu manifestuje się na zewnątrz. To będzie się działo tak długo, dopóki nie zmieni on swojego myślenia i nastawienia na poziomie własnego wnętrza. Jesteśmy zobowiązani do dbania o to, co znajduje się w naszej głowie, jakich bodźców jej dostarczamy, jakim myślom pozwalamy się rozwijać. Bądźmy ostrożni z tym, czym się karmimy, czego się uczymy, gdyż nasz rozum jest potężny, a my stajemy się tym, co wkładamy do własnej głowy.

To, co jest w naszej głowie decyduje o tym, co znajduje się w naszych rękach

Ogromny wpływ mają na nas rzeczy z pozoru niezwiązane z naszym życiem. Mam tu na myśli na przykład różnego rodzaju informacje, których słuchamy czy środowisko, w którym przebywamy. Nasza głowa jest jak pojemnik, który zostaje codziennie napełniany różnymi informacjami. Nie muszą dotyczyć one nas osobiście, ale nie oznacza to, że nas nie kształtują. Odbywa się to w bardzo subtelny sposób, gdyż tworzą one wokół nas atmosferę, do której bezwiednie się przyzwyczajamy i traktujemy jako „swój klimat”. Zwróć uwagę, jak się czujesz przebywając w gronie toksycznych ludzi, słuchając negatywnych informacji płynących z radia lub telewizji, oglądając pełne strachu, napięcia, czy przemocy filmy. Nie oczekuj, że będziesz po czymś takim osobą o pozytywnym usposobieniu, żyjącą w wewnętrznej harmonii i pełni pokoju, z nadzieją patrzącą na przyszłość, bo w ten sposób wpływasz na swój obecny nastrój. Jeśli takie rzeczy mają znamiona ciągłości, będą kreować twoje przyszłe lata. To, co oglądamy i czego słuchamy, wchodzi do naszego wnętrza i stara się w nim zamieszkać.

Zamiast wymienionych aktywności posłuchaj inspirujących wykładów, muzyki, która dobrze wpłynie na twoje samopoczucie, spotkaj się z wartościowymi ludźmi, podnieś wyżej swoją mentalność. Również poprzez te rzeczy budujesz swój wewnętrzny świat, w którym zamieszkasz. Różnica jest kolosalna.

To, co odróżnia ludzi sukcesu od innych nie jest zależne od tego co robią, ale od tego jak myślą. Różnica tkwi w tym, za kogo się uważają, jak o sobie myślą, kim są w swoim wnętrzu. Te rzeczy wypływają potem na zewnątrz. Jeśli nie masz do siebie pozytywnego nastawienia, uważasz siebie samego za życiową kalekę - zmiana myślenia jest niezbędna. Spotkałem wielu ludzi z kompleksami, żyjących w samopotępieniu, poczuciu pogardy do samego siebie, odrzuceniu, głębokim wstydzie. Niektórzy z nich czuli wręcz obrzydzenie i odrazę do siebie. Dziś na przykład 84% kobiet w Polsce nie akceptuje swojego wyglądu. To przerażające, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Słowianki należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Widać tu jednak, że wystarczy komuś wmówić, że takie a nie inne kanony piękna na dzisiaj obowiązują (to nic, że co chwilę się zmieniają) i kiedy to zostanie powszechnie zaakceptowane zaczyna się pogoń za tym, by doścignąć określony wzorzec. Dzieje się to przez wewnętrzne uznanie pewnych standardów i potem następuje mniej lub bardziej świadome podążanie w kierunku realizacji obranych założeń. Modele zostały narzucone i trzeba się do nich dostosować. Opisany przykład nie dotyczy oczywiście jedynie wyglądu zewnętrznego. Dokładnie taki sam mechanizm działa w przypadku wnętrza człowieka.

Jeśli zmagasz się ze złymi myślami na swój temat, żyjesz w poczuciu niskiej wartości, to właśnie od pracy nad mentalnością powinieneś zacząć wprowadzać zmiany. Człowiek, który posiada wymienione postawy męczy siebie i innych. Kiedy taka osoba otrzyma gdzieś kierownicze stanowisko, będzie próbować leczyć swoje kompleksy i zaniżone poczucie własnej wartości poniżając i pomiatając podwładnymi (mobbing). Jeśli nie akceptujesz siebie, trudno będzie zaakceptować czy szanować innych. Nasze wady rosną razem z nami i stają się coraz bardziej dokuczliwe. Uważam, że nie warto przeżyć życia w ten sposób.

Jak poprawić swoją sytuację finansową? część 2

Mentalność i to, co myślimy na swój temat jest absolutnie kluczowe w drodze do osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu

Należy się rozprawić z upadłą, żebraczą naturą uznając inne myśli na swój temat - pozytywne zamiast negatywnych. To wymaga pracy i jest to proces odbudowy czy odnowy tożsamości.

Bogaci mają ukształtowaną mentalność we właściwy sposób - biedni męczą się z wadami swojego charakteru. Podczas gdy jedni pracują nad sobą i idą na przód, ci drudzy stoją w miejscu. Są uwiązani i zablokowani swoimi przekonaniami, co z czasem prowadzi do porażki i - co za tym idzie - zazdrości i goryczy.

Zmiana myślenia jest nieodzowna, nie kosztuje żadnych pieniędzy i jest dobra, ponieważ prowadzi do rozwoju. Prawdopodobnie teraz osiągnąłeś już wszystko na tym etapie mentalności, na którym dziś jesteś. Jeśli chcesz czegoś więcej - zmień przekonania na swój temat. Należy zmienić myśli związane ze sobą i z pieniędzmi. Są one w nas zakorzenione bardzo głęboko, gdyż najczęściej zostały przekazane nam przez poprzednie pokolenie lub ukształtowane przez środowisko naszych przyjaciół i znajomych.

Zmiana takiego stylu myślenia wymaga ogromnej pracy, „pilnowania się” i jest trudna, ale możliwa. Osoba, która chce wprowadzić zmianę musi zwalczyć w sobie przyzwyczajenie do przegrywania i odbudować - a w niektórych przypadkach wręcz zbudować całkowicie od nowa - zupełnie nowy obraz samego siebie. Dzieje się to szczególnie w okolicznościach, gdy notorycznie słyszałeś pod swoim adresem stwierdzenia typu:

- do niczego się nie nadajesz,

- nic nie umiesz,

- zawsze wszystko psujesz,

- jesteś niezdarny,

- nie poradzisz sobie w życiu,

- nic nie potrafisz zrobić,

- jesteś głupi.

Jeśli takie słowa kierowali do ciebie ludzie będący w pozycji autorytetu (rodzice, opiekunowie, wychowawcy, nauczyciele) to prawdopodobnie twój wizerunek samego siebie został mocno nadszarpnięty. Nie ma sensu żyć w dorosłym życiu męcząc się ze zdewastowaną psychiką z powodu słów, które słyszało się w dzieciństwie.

W każdym z nas odbywa się walka pomiędzy mentalnością człowieka bogatego i biednego. Każdy z nas ma w sobie jednocześnie zwycięzcę i przegranego. Ty decydujesz który z nich wygrywa. Za każdym razem, kiedy pozwalamy, by nasze obawy, ułomności, wątpliwości, niska samoocena wygrywały - mentalność przegranego bierze górę. Właśnie dlatego odbudowanie własnej wartości okazuje się być bezcenne. Bogaci podjęli wysiłek i wykreowali w sobie postawę zwycięzcy. Nie ma tu znaczenia, z jakiego miejsca zaczynali - podjęli walkę i oglądają jej rezultaty.

Ubóstwo jest koncepcją życiową, która rodzi się i dojrzewa w naszym wnętrzu i z biegiem czasu manifestuje się na zewnątrz. Dokładnie tym samym jest bogactwo.

Wyraźnie zatem widać, że wszystko zaczyna i kończy się w głowie i tylko od ciebie zależy, co się w niej znajdzie.

„Zmień swoje myśli, a zmienisz swój świat” – Norman Vincent Peale

Dalsza część drogi do sukcesu opisana zostanie w kolejnej serii artykułów.

 

***

artykuł eksperta:

MARIUSZ SANDER

Jak poprawić swoją sytuację finansową część 2

Jest człowiekiem związanym z biznesem praktycznie od początku dorosłego życia. Po ukończeniu nauki w szkole średniej, zaczynając kompletnie od zera, założył własną firmę, która później przerodziła się w spółkę z o.o. której został prezesem. Pomagał w zakładaniu firm od podstaw, służył pomocą i doradztwem w ich dalszym rozwoju. Praktykowanie biznesu w polskiej rzeczywistości poparte ponad 20-letnim doświadczeniem spowodowało, że dziś jest mentorem, z którego rad chętnie korzystają ci, którzy chcą zmienić swoją sytuację finansową. Ponadto jest rentierem i autorem książek „Każdy może zarobić milion”, „Jak ułożyć swoje życie finansowe". Prowadzi różne szkolenia finansowe, webinary, udzielał wywiadu w audycji radiowej, jest cenionym mówcą konferencyjnym. Prywatnie jest szczęśliwym ojcem dwójki dzieci, z których jedno z sukcesem zaczęło swoją przygodę z finansami już w wieku 12 lat.
 

 

 

 

 

***

Polecamy także:

jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak poprawić swoją sytuację finansową? część 2

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook