Skąd wziąć dofinansowanie na otworzenie franczyzy? cz.1

03 lut 2020
Cykl artykułów przygotowanych przez eksperta Kamila Wasilewskiego, który przedstawi Państwu alternatywy finansowania własnego biznesu.

 

Marzy Ci się własna firma? Nie chcesz jednocześnie na początku działalności ponosić zbyt dużego ryzyka finansowego? Doskonałym sposobem na otworzenie upragnionego biznesu może być franczyza.

Co to jest franczyza?

Trudno znaleźć jedną definicję franczyzy. Najogólniej można powiedzieć, że franczyza to model współpracy dwóch niezależnych firm. Współpraca ta polega na tym, że jedna z firm udostępnia drugiej sprawdzoną koncepcję i plan działania oraz prawo do korzystania z marki, nazwy i logo firmy. Druga z firm natomiast zobowiązana jest do zapłaty odpowiedniego wynagrodzenia. Rozpoczęcie takiej współpracy następuję z reguły poprzez podpisanie odpowiedniej umowy franczyzy (franchisingu). Nie ma doskonałego wzorca takiej umowy. Jednakże w umowie franczyzy warto zawrzeć postanowienia dotyczące m.in.: praw i obowiązków franczyzodawcy i franczyzobiorcy, czasu trwania umowy i wynagrodzenia franczyzodawcy. W umowie nie można również zapomnieć o postanowieniach dotyczących zabezpieczenia logo i oznaczeń sieci, obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa i know–how oraz zakazu działalności konkurencyjnej. W treści umowy powinny również znaleźć się regulacje dotyczące obszaru działalności franczyzobiorcy i zakazu udzielania franczyzy innym konkurencyjnym podmiotom, obowiązkowych szkoleń zagwarantowanych przez franczyzodawcę oraz okoliczności rozwiązania umowy.

Zalety franczyzy

Franczyza jak każdy sposób prowadzenia działalności gospodarczej posiada swoje zalety. Jedną z zalet franczyzy jest możliwość szybkiego rozpoczęcia prowadzenia działalności oraz brak konieczności posiadania dużego kapitału finansowego na rozpoczęcie działalności. Kolejnym pozytywem jest prowadzenie własnego biznesu pod znaną na rynku marką i logo. Początkujący franczyzobiorca może również liczyć na profesjonalne szkolenia oraz wsparcie przy ustaleniu pakietu usług i wyborze lokalizacji czy udział w kampaniach reklamowych sieci. Wybierając tę formę biznesu możemy również uzyskać korzystniejsze warunki współpracy z dostawcami współpracującymi z franczyzodawcą.

Wady franczyzy

Decydując się na prowadzenie firmy w formie franczyzy nie można również zapominać o jej wadach. Jedną z takich wad jest obowiązek ponoszenia kosztów opłaty wstępnej za udzielenie licencji i pozostałych opłat. Trudniej jest zatem osiągnąć większy zysk. Kolejny minus to ograniczona niezależność w prowadzeniu biznesu oraz częste kontrole ze strony franczyzodawcy. Jako franczyzobiorca ponosisz także odpowiedzialność za błędne decyzje i sytuacje kryzysowe całej marki. Nietrafione decyzje na górze odbijają się również na Twojej działalności. Wadą jest również to, iż prowadzisz niby swoją działalność, ale pracujesz na dobre imię i opinię całej sieci. Minusem są również  trudności ze zmianą franczyzodawcy lub sprzedażą firmy innemu właścicielowi.

Jak sfinansować otworzenie franczyzy?

Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu własnego biznesu warto na początku przeanalizować własne cele i potrzeby. Następnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy franczyza jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to kolejnym krokiem jest analiza rynku, wybór najlepszej oferty franczyzowej oraz znalezienie kapitału finansowego na rozpoczęcie działalności. Jednym ze sposobów dofinansowania na założenie własnej firmy w formie franczyzy są dotacje unijne. Takie środki są dostępne głównie w formie pożyczek. Jak pożyczka to należy ją zwrócić. W tym przypadku warunki spłaty będą korzystniejsze niż gdybyś pożyczył pieniądze od banku. Jeśli będziesz chciał jednak wziąć kredyt w banku, to wtedy dotacje unijne mogą służyć, jako poręczenie.

Kolejny rodzaj dofinansowania to bezzwrotne dotacje z Funduszu Pracy. Ogłoszeń dotyczących naboru wniosków należy szukać na stronach urzędów pracy. Z reguły nabory ruszają wraz z początkiem roku. Środki na rozwój działalności znajdziesz również w bankach, które w swojej ofercie mają różnego rodzaju pożyczki i kredyty dla małych firm. Z prośbą o pomoc na sfinansowanie swojego biznesu możesz zwrócić się do Aniołów Biznesu. Z reguły są nimi osoby zamożne lokujące swój kapitał na rozwój firmy w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów. Coraz to popularniejszym rozwiązaniem na znalezienie wolnych środków na rozruch działalności jest crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe za pośrednictwem specjalnych portali internetowych. Inaczej mówiąc prywatni inwestorzy odnajdują na wyspecjalizowanej platformie ciekawy produkt/usługi/przedsięwzięcie i wpłacają pieniądze otrzymując w zamian unikalne bonusy bądź udziały w firmie.

Rozwinięcie części związanej z dofinansowaniem - w kolejnej części cyklu.
***
Artykuł eksperta:

KAMIL WASILEWSKI

 

Adwokat z ponad 10-letnim doświadczeniem zawodowym. Od 2014 roku prowadzi własną kancelarię adwokacką. W pracy zawodowej pomaga przedsiębiorcom rozwijającym swój biznes.Wspiera klientów w zakresie prowadzenia i ochrony swojej działalności gospodarczej. Specjalizuje się przede wszystkim w doradztwie prawnym dla podmiotów z branży fitness, m.in. klubów fitness, studiów treningowych, dostawców i producentów sprzętu treningowego.  Jest autorem bloga prawniczego Prawo dla Fitnessu. Publikuje również dla czasopism takich jak Body Life, Trainer czy Perfect Body oraz portalu Branża Fitness. Jest uczestnikiem i prelegentem największych branżowych konferencji w kraju (m.in. Kongres Bodylife, Kongres FEM, FIWE czy Kongres Fit-Expo Trendy i Innowacje).

 

 

 

 

 

***

Polecamy także:

Jak uskutecznić swoje plany franczyzowe na 2020 rok?

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook