Moja franczyza sklepu a koronawirus – zalecenia

11 mar 2020
foto: www.unsplash.com

Na możliwość zarażenia koronawirusem należy zwracać szczególną uwagę, przebywając w miejscach publicznych. Do takich miejsc zalicza się również sklepy.

Franczyzobiorco jeśli nadal nie otrzymałeś informacji od Twojej sieci jak postępować - zwróć się z zapytaniem do swojego franczyzodawcy. Przestrzeganie zaleceń pomoże Ci zadbać zarówno o własne zdrowie, jaki i zdrowie Twoich pracowników oraz klientów.

Dodatkowo przeczytaj opublikowane we wtorek (10 marca br.) zalecenie, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny.

Poniżej zalecenia MR i GIS (publikujemy je w całości):

źródło: zalecenia MR i GIS
 1. Należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 2. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
 3. Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 4. Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 5. Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 6. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
 7. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 8. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 9. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
  Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
 10. Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
 • powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
 • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Pamiętaj, że maseczka ochronna nie powinna być noszona przez zdrowe osoby. Najważniejsza jest Twoja higiena i higiena Twoich pracowników i klientów. Stosuj się do wyżej wymienionych zaleceń i w razie problemów domagaj się informacji zwrotnej z Twojej sieci franczyzowej. Być może Twój franczyzodawca przygotował już regulacje, które powinieneś zacząć wdrażać w swoim sklepie. Wiele znanych sieci już zastosowało pierwsze zalecenia w swoich placówkach.

 

***

Polecamy także:

Czy Koronawirus wpływa na handel z Chinami?

Czy Koronawirus wpływa na handel z Chinami?

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook