Monika Dąbrowska: Franczyza to wspólny interes franczyzobiorcy i franczyzodawcy

05 maj 2022

Prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców Monika Dąbrowska podczas 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego wypowiedziała się na temat aktualnej sytuacji franczyzobiorców. Dąbrowska uważa, że "rolą franczyzodawcy jest dobrać franczyzobiorców, którzy będą utożsamiali się z konceptem, w który nie tylko zainwestują swoje pieniądze, ale też doświadczenie i pracę w rozwój biznesu".

"Franczyza to wspólny interes franczyzobiorcy i franczyzodawcy"

Monika Dąbrowska podczas debaty o franczyzie, która miała miejsce na 14. Europejskim Kongresie Gospodarczym wypowiedziała się m.in. o Kodeksie Dobrych Praktyk dla rynku franczyza, który został opracowany w minionym roku.

- Opiera się on na Europejskim Kodeksie Etyki Franczyzy, który stosuje wiele krajów europejskich. Nasz Kodeks, nasza samoregulacja lokalna zawiera więcej zapisów chroniących franczyzobiorców, regulujących współpracę pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami. Franczyza to relacja B2B oparta na współpracy. Warto też podkreślić to, że nikt nie ma obowiązku wejścia w stosunek franczyzy. Jeżeli dana sieć franczyzowa nie spełnia oczekiwania, a umowa nie zawiera wszystkich informacji istotnych dla kandydata - jest bardzo duża dostępność systemów franczyzowych i po prostu można wybrać system, który spełnia oczekiwania kandydata - uważa Monika Dąbrowska.

Prezes Dąbrowska uważa, że dzięki Kodeksowi Dobrych Praktyk wiele firm zmieniło standardy swojego postępowania.

- Ponad 20 firm i kilka tysięcy podmiotów franczyzowych działa zgodnie z taką samoregulacją. Wiele firm w tym czasie zmieniło standardy udzielania franczyzy, informowania kandydatów o zasadach współpracy. Wydaje mi się, że jest za wcześnie, żeby oceniać jaki wpływ na rynek miał ten Kodeks, ale na razie wydarzyło się tyle, że wiele firm franczyzowych poprawiło standardy i franczyzodawcy to doceniają. Może to potwierdzić Paweł Tracz, który reprezentuje tę grupę małych przedsiębiorców - podkreśliła prezes POF.

Franczyza. "Sukces zależy od obu stron"

Na zakończenie swojej wypowiedzi prezes Dąbrowska zaznaczyła, że w jej opinii "franczyza to wspólny interes franczyzodawcy i franczyzobiorcy".

- Jego sukces i jego powodzenie biznesowe i ekonomiczne zależy od obu stron. I to jest odpowiedzialność i rola franczyzodawcy dobrać franczyzobiorców, którzy będą się utożsamiać się z konceptem, którzy zainwestują nie tylko swoje pieniądze, ale też swoją wiedzę, doświadczenie i pracę w rozwój tego biznesu. To jest moim zdaniem podstawowe założenie franczyzy - zakończyła prezes POF podczas swojej wypowiedzi.

Zobacz także: 6000 franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w 950 miejscowościach!

Sprawdź nas także na Facebooku

FRANCZYZA INFO

Tagi:

Opublikowane przez: Sebastian Kaniewski
facebook