Monika Dąbrowska podczas debaty o franczyzie, która miała miejsce na 14. Europejskim Kongresie Gospodarczym wypowiedziała się m.in. o Kodeksie Dobrych Praktyk dla rynku franczyza, który został opracowany w minionym roku.
- Opiera się on na Europejskim Kodeksie Etyki Franczyzy, który stosuje wiele krajów europejskich. Nasz Kodeks, nasza samoregulacja lokalna zawiera więcej zapisów chroniących franczyzobiorców, regulujących współpracę pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami. Franczyza to relacja B2B oparta na współpracy. Warto też podkreślić to, że nikt nie ma obowiązku wejścia w stosunek franczyzy. Jeżeli dana sieć franczyzowa nie spełnia oczekiwania, a umowa nie zawiera wszystkich informacji istotnych dla kandydata - jest bardzo duża dostępność systemów franczyzowych i po prostu można wybrać system, który spełnia oczekiwania kandydata - uważa Monika Dąbrowska.
Prezes Dąbrowska uważa, że dzięki Kodeksowi Dobrych Praktyk wiele firm zmieniło standardy swojego postępowania.
- Ponad 20 firm i kilka tysięcy podmiotów franczyzowych działa zgodnie z taką samoregulacją. Wiele firm w tym czasie zmieniło standardy udzielania franczyzy, informowania kandydatów o zasadach współpracy. Wydaje mi się, że jest za wcześnie, żeby oceniać jaki wpływ na rynek miał ten Kodeks, ale na razie wydarzyło się tyle, że wiele firm franczyzowych poprawiło standardy i franczyzodawcy to doceniają. Może to potwierdzić Paweł Tracz, który reprezentuje tę grupę małych przedsiębiorców - podkreśliła prezes POF.
Na zakończenie swojej wypowiedzi prezes Dąbrowska zaznaczyła, że w jej opinii "franczyza to wspólny interes franczyzodawcy i franczyzobiorcy".
- Jego sukces i jego powodzenie biznesowe i ekonomiczne zależy od obu stron. I to jest odpowiedzialność i rola franczyzodawcy dobrać franczyzobiorców, którzy będą się utożsamiać się z konceptem, którzy zainwestują nie tylko swoje pieniądze, ale też swoją wiedzę, doświadczenie i pracę w rozwój tego biznesu. To jest moim zdaniem podstawowe założenie franczyzy - zakończyła prezes POF podczas swojej wypowiedzi.
Zobacz także: 6000 franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w 950 miejscowościach!
Sprawdź nas także na Facebooku