Przegląd najlepszych światowych franczyz - Top 100 Global Franchises 2021

14 lut 2021
źródło: Franchise Direct

Franchise Direct od 2009 roku, publikuje ranking Top 100 Global Franchises, czyli przegląd światowych franczyz. To jeden z najbardziej renomowanych rankingów franczyzowych na świecie. W tym roku ma on charakter szczególny, ponieważ wskazuje losy sieci franczyzowych w czasie trwania pandemii covid-19. 

Metodologia rankingu Top 100 Global Franchises 

Wykorzystując metodologię, która wykracza poza wyniki finansowe i rozmiar systemu, ranking Top 100 jest tworzony z uwzględnieniem wielu kryteriów, nadając każdemu z nich wartość ważoną. (Więcej informacji na temat uzasadnienia każdego kryterium znajduje się poniżej). Informacje są zbierane z dokumentów ujawniających franczyzy (FDD), danych przesłanych przez firmę, komunikatów prasowych, dokumentów rządowych i innych opublikowanych źródeł branżowych. Dane zebrane dla każdej franczyzy są dołączane do zastrzeżonej formuły komputerowej, dzięki czemu wynik jest jak najbardziej obiektywny - czytamy na stronie Franchise Direct.

W ubiegłych latach istniał wymóg, aby firmy działały w co najmniej dwóch krajach, aby mogły zostać zakwalifikowane do rankingu Top 100. W tym roku ( przeciwieństwie do ubiegłych lat) nie ma takiego wymogu.

Raport z ubiegłego roku ZNAJDZIESZ TUTAJ: https://franczyzainfo.pl/najlepiej-zarzadzane-franczyzy-na-swiecie-top-100/

Kto jest franczyzowym gigantem 2021?

1. McDonald's

W rankingu to McDonald's utrzymał pierwsze miejsce. Mimo zamkniętej branży gastronomicznej, ta globalna sieć radziła sobie z covid-19. Sukces marki to niewątpliwie sukces samego drive-thru, które świetnie sprawdza się na całym świecie.

2. KFC

KFC uplasowało się również na podium, zdobywając drugie miejsce. I chociaż franczyza tej marki nie jest możliwa w Polsce, to logo KFC zna niemalże każdy.

Przegląd najlepszych światowych franczyz - Top 100 Global Franchises 2021

3. Burger King

Kolejna ze światowych marek, która w Polsce nie jest rozwijana we franczyzie. Tym razem Burger King pojawił się na podium, wyprzedzając innych światowych gigantów.

Przegląd najlepszych światowych franczyz - Top 100 Global Franchises 2021

4.  7-Eleven

7-Eleven w kolejnej światowej klasyfikacji wyprzedził inne marki. Covid-19 pokazał siłę branży retail - co potwierdza poniższy ranking. Ten gigant "wskoczył" o kilka oczek wyżej, w porównaniu do roku ubiegłego. Warto też dodać, że ta sieć nadal zajmuje pierwsze miejsce w kategorii w rankingach, gdzie brana jest pod uwagę największa liczba punktów franczyzowych. W tym roku ta sieć sklepów przekroczyła liczbę 71 100 lokalizacji na całym świecie.

Przegląd najlepszych światowych franczyz - Top 100 Global Franchises 2021

5. Domino's

Sieć pizzerii Domino's utrzymała się w klasyfikacji i ponownie zagościła w pierwszej dziesiątce. Dyrektor generalny Domino's podkreśla, że dzięki wcześniejszym kryzysom, szybko udało się sieci przystosować do warunków narzuconych przez covid-19.  Warto dodać, że sieć rozwija franczyzę również w Polsce.

6. Ace Hardware Corporation 

Ta firma zyskała niesamowity awans i trafiła do pierwszej dziesiątki. Podczas gdy, w ubiegłym roku zajmowała 22. miejsce.

7. Century 21

Tego franczyzowego giganta nie znajdziemy na polskim rynku franczyzowym. Niemniej bez wątpienia jest to franczyzowy gigant, który z roku na rok staje się coraz mocniejszy.

8. Papa John's

Papa John's to kolejny fenomen tegorocznej klasyfikacji. W ubiegłym roku sieć zajmowała 54. miejsce. W tym roku zamyka pierwszą dziesiątkę. Z pewnością można tu mówić o dużym sukcesie dla tej sieci, bo rok 2020 nie był dla branży gastronomicznej łaskawy.

9. Taco Bell

10. Pizza Hut

Ten światowy gigant w najnowszym rankingu Top 100 Global Franchises zanotował spadek. W poprzednim roku sieć zakwalifikowano na 4. miejscu.

Pizza Hut testuje nowatorską usługę Hut Point!

11.Wendy's

12. Dunkin'

13. SUBWAY

14. Chick-fil-A

15. Tim Hortons

16. Marriott International

17. SERVPRO

18. Jersey Mike's

19. RE/MAX

20. Interim HealthCare

21. Baskin-Robbins

22. Smoothie King

23. Midas

24. H&R Block

25. InterContinental Hotels and Resorts

26. Express Employment Professionals

27. Circle K

28. Pirtek

29. Orangetheory Fitness

30. The UPS Store

31. Hardee's

32. Kumon

33. FASTSIGNS

34. Ziebart

35. Choice Hotels

36. Chili's

37. Carl's Jr.

38. Budget Blinds

39. Anytime Fitness Inc.

40. Great Clips

pełną listę 100 światowych franczyz (Top 100 Global Franchises) znajdziesz TUTAJ

Reasumując, ranking TOP Franchises pokazał, że franczyzowym gigantom udało się wyjść z kryzysu. Wiele firm utrzymało się w klasyfikacji. Pojawiło się też kilka franczyzowych fenomenów, które zadebiutowały na wysokich szczeblach rankingu. Lista najlepszych światowych franczyz pokazuje także, że największy spadek zanotowały w tym roku sieci hoteli. Znaczny spadek odnotowano np. w przypadku sieci hoteli  Marriott International

WAŻNA UWAGA : Ranking Top 100 Franchises jest czysto narzędziem badawczym, które ma pomóc wszystkim zainteresowanym w porównaniu wielu systemów franczyzowych. Jego celem nie jest promowanie, reklamowanie ani rekomendowanie żadnego konkretnego systemu franczyzowego ani nie jest to ostateczna lista. Ranking i towarzyszący mu raport mają na celu po prostu przedstawienie obiektywnego spojrzenia na niektóre z największych światowych operacji franczyzowych. Jeśli rozważasz zakup franczyzy, zalecamy przeprowadzenie należytej staranności, w tym osobistej oceny, obszernych badań franczyzowych, a także zasięgnięcie profesjonalnej porady prawnej i finansowej - informuje Franchise Direct.

***

Przeczytaj także:

Najlepsze światowe franczyzy 2021 - ranking Entrepreneur

Najlepsze światowe franczyzy 2021 - ranking Entrepreneur

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook