Shop in shop - koncept, który przyniesie handlu miliony?

12 cze 2020

Shop in shop  to koncepcja handlu detalicznego, która coraz częściej spotykana jest w polskiej branży detalicznej. Jakie są jej zalety?

Shop in shop to koncepcja, gdzie właściciel marki lub sklepu zajmuje przestrzeń w sklepie innego przedsiębiorcy. Często ta koncepcja nazywana jest sklepem monobrandowym. Taki model najczęściej spotykany był zagranicą i dotyczył marek modowych takich jak: UGG, Levi's czy Adidas, które wewnątrz swoich własnych sklepów posiadały wyznaczone miejsce gdzie sprzedawana była inna marka. Obecnie ten format coraz częściej spotykany jest na rynku polskim - co ciekawe również w branży spożywczej i przemysłowej. Niektórzy koncepcję shop in shop utożsamiają z podobnym rozwiązaniem o nazwie: pop in store.

Jednym z przykładów mieszania powierzchni handlowej w Polsce jest sieć sklepów SPAR, która nawiązała współpracę z polskimi drogeriami Vica. We franczyzowych sklepach Eurospar będzie można znaleźć wyspę tej drogerii. Podobne rozwiązanie stosuje sieć Carrefour, która w swoich franczyzowych sklepach posiada kawomaty od Costa Coffee. Koncepcję sklep w sklepie można zauważyć także na stacjach BP, gdzie często pojawiają się wyspy z kanapkami Subway'a. Wiele firm oprócz współpracy na zasadach franczyzy proponuje łączenie takich biznesów w jednym miejscu. Coraz częściej w kawiarniach można znaleźć lody od firmy BOSKO, czy Manufaktury Lodów Prawdziwych.

Jakie są plusy koncepcji sklep w sklepie?

1. Takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze finansowo dla obu stron. Chodzi tu zarówno o koszty najmu, które mogą dzięki takiej współpracy zostać pomniejszone lub ewentualnych marż od sprzedaży.

2.  Połączenie dwóch marek zwiększa rentowność obu brandów. Istnieje większe prawdopodobieństwo pozyskania nowych klientów. Dla przykładu - tankując paliwo, dokupujemy kanapkę lub idąc na kawę do pobliskiej kawiarni, wybieramy na deser lody znanej sieci.

3. Sklep w sklepie może być szansą dla mało znanego brandu, który może rozwinąć skrzydła dzięki współpracy z silną marką.

4. Koncept może zwiększyć atrakcyjność danej firmy na tle konkurencji. Pozyskując do swojego sklepu znaną markę kosmetyczną zyskujemy przewagę nad konkurencyjnym sklepem, który nie posiada takiego asortymentu.

To tylko kilka kluczowych zalet tego konceptu. Warto je rozważyć przy budowaniu/ rozwijaniu własnej marki.

***

Polecamy także:

Dark kitchen - trend w gastronomii warty miliony dolarów

Dark kitchen - trend w gastronomii warty miliony dolarów

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook