ORLEN ma zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie LOTOSU!

14 lip 2020
​źródło: materiały prasowe PKN ORLEN

PKN ORLEN otrzymał warunkową zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy LOTOS. W wyniku integracji aktywów PKN ORLEN, Grupy ENERGA, LOTOS i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby około 200 mld złotych. Zaś zysk operacyjny EBITDA kluczowych segmentów osiągnąłby około 20 mld złotych rocznie.

Za zysk operacyjny tych połączonych podmiotów odpowiadałby w 40 procentach nadal podstawowy biznes, czyli rafineria i petrochemia. Te działania mają na celu zbudowanie silnego koncernu multienergetycznego, który będzie bardziej odporny na wahania rynkowe i na konkurencyjność.

- To projekt strategiczny dla przyszłości polskiej gospodarki, która potrzebuje transformacji energetycznej. Jeśli chcemy liczyć się na biznesowej mapie Europy musimy go zrealizowaćmówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. - Branża rafineryjna jest cykliczna, bo w dużej mierze zależy od otoczenia makroekonomicznego, które podlega dużym wahaniom. Aby inwestować i myśleć o rozwoju w długiej perspektywie, trzeba mieć stabilne i zdywersyfikowane przychody. Dlatego budujemy jeden silny multienergetyczny koncern, który będzie oparty również o biznes regulowany, z jakim mamy do czynienia w energetyce i gazie. Aktywa przejętej już Grupy ENERGA oraz przejmowanego LOTOSu i są doskonałym uzupełnieniem naszej działalności. Integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny, co będzie kolejnym ważnym krokiem do budowania jednej, silnej, multienergetycznej firmydodaje Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Ta transakcja i dalsze plany PKN ORLEN wpisują się w światowe trendy. Największe światowe koncerny paliwowe już dawno zbudowały zintegrowane łańcuchy wartości oparte na wydobyciu ropy naftowej i gazu, inwestycjach w nowoczesną elektroenergetykę i poszerzaniu kompetencji w sprzedaży detalicznej. Na przykład BP, Total, Shell czy Equinor zarządzają swoją organizacją właśnie w sposób segmentowy, koncentrując się przede wszystkim na dywersyfikacji źródeł przychodów. PKN ORLEN wykorzysta i wzmocni istniejący system zarządzania segmentowego do zarządzania Grupą po akwizycjach - czytamy w komunikacje prasowym.

- Powiększony PKN ORLEN jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia procesu jest niezbędna siła kapitałowa. Poprzez tego typu połączenia tworzy się możliwość wygenerowania dodatkowych synergii po stronie dochodowej i kosztowej. To przełomowy proces, który zwiększy efektywność funkcjonowania PGNiG i PKN ORLEN. Całościowa integracja pewnych rynków, dystrybucji, sprzedaży i obrotu pokazuje kolejne kierunki rozwoju - powiedział podczas konferencji Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Grupa ORLEN dąży do tego, aby zostać biznesowym liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa rozwija także franczyza i umożliwia przyłączenie się do tej sieci poprzez prowadzenie stacji w modelu franczyzowym.

***

Polecamy także:

​​Orlen przejmie kioski Ruch

Orlen przejmie kioski Ruch

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook