Po urlopie macierzyńskim ciężko jest wrócić do pracy na pełny etat. Dziecko wymaga elastyczności, szczególnie w pierwszych latach jego życia. Szczególnie przekonują się o tym mamy karmiące i rodzicielki tych maluchów, które często chorują. Co zrobić? Jak wrócić na zawodowe tory, po przerwie w pracy i dalej się rozwijać? Jaki biznes wybrać?
Po urodzeniu dziecka piramida priorytetów ulega zmianie. Matki nadal chcą się rozwijać biznesowo. Niemniej nie każda z nich widzi sens pracy na etacie. Część z nich myśli nad założeniem własnego biznesu. Jest to dobra opcja, bo wtedy sam przedsiębiorca zarządza swoim czasem, tak aby pogodzić życie zawodowe i prywatne. Naprzeciw wychodzi franczyza – szczególnie dla osób, które nie mają pomysłu na biznes i tych, którzy boją się otworzenia własnej firmy (bo nie mają w tym żadnego doświadczenia).
Poniżej przedstawiamy biznesy, które w żaden sposób nie powinny przeszkodzić w pierwszych latach wychowywania dziecka, a być może zainspirują przyszłe „biznesmamy”:
1. Franczyza sklepu z ubraniami dla dzieci
Jest to droższa inwestycja, ale pozwala na połączenie przyjemnego z pożytecznym. O ile pozwala na to kapitał, można zatrudnić pracownika. Samemu należy jednak monitorować jego pracę i efekty. Niemniej jest to dobry pomysł, szczególnie dla zabieganych mam.
2. Franczyza świetlicy lub parku zabaw
Kolejny dobry pomysł, ponieważ rozwijając biznes możesz zabrać ze sobą malucha do pracy. Na pewno znajdzie się dla niego odpowiednie miejsce. Dodatkowo masz wpływ na godziny pracy takiego przedsięwzięcia.
3. Franczyza żłobka
To lepszy pomysł niż skomplikowane franczyzy przedszkoli, które jako pierwsze mogą się zrodzić Twojej głowie. Pamiętaj jednak, że musisz spełnić odpowiednie wymogi lokalowe i sanitarne. Na rynku jest już wiele żłobków franczyzowych, które oferują pełne wsparcie zarówno w znalezieniu lokalu, jego adaptacji i wyposażeniu. Warto przejrzeć ich propozycje.
4. Ekologiczna franczyza
"Eko" obecnie cieszy się popularnością. Jest wiele firm, które oferują współpracę na zasadach franczyzy, oferując m.in. ekologiczne zabawki, czy kosmetyki. Wystarczy przeszukać Internet. Sprzedaż ekologicznych rzeczy skierowanych dla mam i dzieci może okazać się sukcesem, ponieważ jest to okres, w którym jest możliwość częstszego spotykania się z innymi mamami, np. na placach zabaw.
5. Franczyza szkoły językowej lub biura tłumaczeń
Pomysł na biznes dla mam, zaawansowanych językowo i dla tych, które wcześniej pracowały na przykład jako tłumacz. Może to być również rozwiązanie dla osoby, która posiada większe zaplecze gotówki i jest w stanie zatrudnić pracownika.
6. Franczyza mobilna
Ta franczyza pozwala na ustalenie grafiku, jak tylko potrzebujemy. Nie jest też drogim rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebujemy lokalu. Niemniej skierowana jest do osób posiadających już konkretne umiejętności: nauczyciel, tłumacz, fryzjerka, czy kosmetyczka. Jest to zdecydowanie lepsza forma prowadzenia firmy, ponieważ nie tracimy czasu na promocję. Franczyza daje nam wszelkie informację, wiedzę "know-how" i wsparcie doradcze.
Jest wiele pomysłów na franczyzę biznesu dla aktywnych mam. Niemniej decyzja o jej założeniu musi być przemyślana. Warto także pamiętać, aby nie angażować się w biznes zbyt wcześnie. Rok po urodzeniu dziecka to minimum na myślenie o własnym biznesie.
***
Polecamy także: