Firmy MŚP wychodzą na prostą! - badanie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

28 wrz 2021
źródło: materiały prasowe

Przewidywano, że negatywny wpływ pandemii na gospodarkę będzie ciągnął się za przedsiębiorcami małych firm jeszcze długo. Te hipotezy nie do końca się sprawdziły.  Ubyło firm, które skarżą się na niższe obroty, niż te jakie notowały przed pandemią. (...) 12 procentom podmiotów wiedzie się nawet lepiej niż przed pojawieniem się Covid-19 – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Główne wnioski:

  • 12 procent firm firm odnotowała wyższe obroty niż przed pandemią.
  • 32 procent firm przywróciło poziom sprzedaży sprzed pandemii.
  • 31 procent ankietowanych nadal wskazuje gorsze wyniki niż przed pandemią.

Źródło: badanie Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Kto ma wyższe obroty niż przed pandemią?

Źródło: badanie Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Największy skok zanotowały sektory takie jak: handel i przemysł. Obiecujące wyniki zanotowano także w branży usługowej i budowlance.

Jaka branża spisała już ten rok na straty?

Niemal jedna trzecia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wciąż jednak zmaga się z gorszymi wynikami. Najgorzej ma się transport, gdzie nikt z ankietowanych nie wymienił, że w najbliższych miesiącach jego firma wróci do kondycji przed pandemią.

Zdecydowana większość przedsiębiorców, którym światowa epidemia uszczupliła biznes, ocenia, że jeśli nie udało się odbudować go do tej pory, to nie ma na to szans również do końca bieżącego roku. O możliwości ponownego osiągania wcześniejszych wyników jeszcze w trzecim kwartale 2021 r. mówi zaledwie 2,6 proc. respondentów, a na czwarty kwartał wskazuje 3,8 proc. badanych. Całkiem sporo, bo jedna czwarta firm nie jest w ogóle w stanie albo też nie chce przewidywać, kiedy mogłoby to nastąpić - czytamy w komunikacie.

Z największą nadzieją na końcówkę tego roku patrzą przedstawiciele branży budowlanej, wśród których 12,5 proc. odpowiedziało, że ich firma powróci do kondycji sprzed koronakryzysu jeszcze w 2021 r. Z pewnością wpływ na taką ocenę ma boom na rynku nieruchomości, a także sezonowość tej branży, która przed nastaniem zimy przyspiesza prace. (...) Wśród usługodawców najczęściej pada odpowiedź, że sprzedaż uda się odbudować za dwa trzy lata (30 proc.) albo w drugim kwartale przyszłego roku (15 proc.). Co ciekawe, to jedyna branża, której przedstawiciele ani razu nie wspominają, że nigdy nie wrócą do stanu sprzed pojawienia się Covid-19 - czytamy dalej.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook