Dobra i bezpieczna franczyza powinna mieć pewną historię biznesową, udokumentowane systemy działania, skuteczne szkolenia i stałą strukturę wsparcia. Jeśli masz na to wszystko potwierdzenie, wiesz, że możesz temu zaufać.
Franczyza oznacza, że musisz zainwestować – nie tylko czas i energię, ale także pieniądze Musisz zatem dokładnie określić, ile należy zainwestować, a co najważniejsze, jaką kwotą faktycznie się dysponujesz. Nie ma sensu brać biznesu, który wygeneruje tylko połowę potrzebnej kwoty. Warto również zrobić research odnośnie do opcji pozyskiwania funduszy.
Czytaj również: Sieć Żabka uruchomiła platformę z ofertami pracy dla obywateli Ukrainy!
Przed podjęciem decyzji należy rozważyć kilka pytań. Czy to dobry rynek? Można utrzymać popyt? Czy branża rośnie czy upada? Czy dominuje kilku kluczowych graczy, a jeśli tak, to czy konkurują agresywnie? Jak konkurenci budują udział w rynku? Czy inne branże mają produkty i usługi, które mogłyby wkroczyć w tę branżę? Początkujący franczyzobiorca powinien skupić się na dziedzinie, w której będzie mógł rozbudowywać swój biznes.
Trafiłeś na ofertę, która ci odpowiada? To dobrze, ale pamiętaj, że zanim złożysz podpis na umówię, warto sprawdzić inne, podobne opcje. Najlepszy przykład? Franczyza gastronomiczna i mobilna. Niektóre systemy dopasowane są do działań całorocznych, przez co droższe dla potencjalnego franczyzobiorcy. Jeśli nie interesuje cię prowadzenie biznesu przez dwanaście miesięcy, zainwestuj we franczyzę sezonową. Koszty będą mniejsze, a ty będziesz miał świadomość, że ta odnoga zarobków zyska twoją pełną uwagę.
Myśląc o wejściu w biznes franczyzowy, dobrze jest zasięgnąć profesjonalnych porad. Wykwalifikowany doradca może pomóc w zrozumieniu „drobnego druku” i przygotować biznesplan. Jeśli chodzi o zrozumienie umowy franczyzowej, porozmawiaj z prawnikiem z udokumentowanym doświadczeniem we franczyzie. Dobry księgowy może doradzić, jak założyć firmę, wyjaśnić implikacje podatkowe i planowanie biznesowe.
Aby to zrobić, zadaj sobie ostatnie pytania:
Naprawdę stać cię na biznes?
Czy to dobra inwestycja?
Początkowe progi finansowe spełnią twoje oczekiwania?
Czy jesteś pewny franczyzy?
Jesteś przygotowany na bardzo ciężką pracę, aby osiągnąć sukces?
Czy system franczyzodawcy jest faktycznie dla ciebie?
Jeśli odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi „tak”, jesteś gotowy na kolejny etap – spotkanie z franczyzodawcą.
Czytaj również: Gospodarka 2022-2023: Z tarczą, czy na tarczy? [RAPORT mBank]
Sprawdź nas także na Facebooku: