Franczyza krok po kroku. Na co zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę?

07 kw. 2022

Franczyza krok po kroku. „Od czego zacząć?”, „Którą opcję wybrać?”, „Ile mogę zainwestować?” - to jedne z pierwszych pytań, które należy sobie zadać przy rozważaniach na temat tego modelu biznesowego.

Franczyza krok po kroku - ocena na start

Dobra i bezpieczna franczyza powinna mieć pewną historię biznesową, udokumentowane systemy działania, skuteczne szkolenia i stałą strukturę wsparcia. Jeśli masz na to wszystko potwierdzenie, wiesz, że możesz temu zaufać.

Franczyza krok po kroku - inwestycja

Franczyza oznacza, że ​​musisz zainwestować – nie tylko czas i energię, ale także pieniądze Musisz zatem dokładnie określić, ile należy zainwestować, a co najważniejsze, jaką kwotą faktycznie się dysponujesz. Nie ma sensu brać biznesu, który wygeneruje tylko połowę potrzebnej kwoty. Warto również zrobić research odnośnie do opcji pozyskiwania funduszy.

Czytaj również: Sieć Żabka uruchomiła platformę z ofertami pracy dla obywateli Ukrainy!

Franczyza krok po kroku - zbadaj branżę

Przed podjęciem decyzji należy rozważyć kilka pytań. Czy to dobry rynek? Można utrzymać popyt? Czy branża rośnie czy upada? Czy dominuje kilku kluczowych graczy, a jeśli tak, to czy konkurują agresywnie? Jak konkurenci budują udział w rynku? Czy inne branże mają produkty i usługi, które mogłyby wkroczyć w tę branżę? Początkujący franczyzobiorca powinien skupić się na dziedzinie, w której będzie mógł rozbudowywać swój biznes.

Franczyza krok po kroku - porównaj franczyzodawców

Trafiłeś na ofertę, która ci odpowiada? To dobrze, ale pamiętaj, że zanim złożysz podpis na umówię, warto sprawdzić inne, podobne opcje. Najlepszy przykład? Franczyza gastronomiczna i mobilna. Niektóre systemy dopasowane są do działań całorocznych, przez co droższe dla potencjalnego franczyzobiorcy. Jeśli nie interesuje cię prowadzenie biznesu przez dwanaście miesięcy, zainwestuj we franczyzę sezonową. Koszty będą mniejsze, a ty będziesz miał świadomość, że ta odnoga zarobków zyska twoją pełną uwagę.

Czytaj również: Franczyza a social media. Rola franczyzodawcy i franczyzobiorcy na przykładzie francuskim [RAPORT]

Franczyza krok po kroku - nie bój się pytać

Myśląc o wejściu w biznes franczyzowy, dobrze jest zasięgnąć profesjonalnych porad. Wykwalifikowany doradca może pomóc w zrozumieniu „drobnego druku” i przygotować biznesplan. Jeśli chodzi o zrozumienie umowy franczyzowej, porozmawiaj z prawnikiem z udokumentowanym doświadczeniem we franczyzie. Dobry księgowy może doradzić, jak założyć firmę, wyjaśnić implikacje podatkowe i planowanie biznesowe.

Franczyza krok po kroku - podejmij decyzję

Aby to zrobić, zadaj sobie ostatnie pytania:
Naprawdę stać cię na biznes?
Czy to dobra inwestycja?
Początkowe progi finansowe spełnią twoje oczekiwania?
Czy jesteś pewny franczyzy?
Jesteś przygotowany na bardzo ciężką pracę, aby osiągnąć sukces?
Czy system franczyzodawcy jest faktycznie dla ciebie?

Jeśli odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi „tak”, jesteś gotowy na kolejny etap – spotkanie z franczyzodawcą.

Czytaj również: Gospodarka 2022-2023: Z tarczą, czy na tarczy? [RAPORT mBank]

Sprawdź nas także na Facebooku:

FRANCZYZA INFO

Tagi:

Opublikowane przez: Redakcję
facebook