Franczyzowi farmaceuci dyskryminowani?

11 sty 2021
źródło: rynek aptek

W połowie grudnia 2020 roku do Ministra Zdrowia wpłynęła interpelacja od posłów Konfederacji, dotycząca dyskryminacji farmaceutów współpracujących z sieciami franczyzowych aptek. W dokumencie, posłowie powołali się na doniesienia mediów, które swego czasu informowały, że farmaceuci współpracujący z sieciami franczyzowymi są traktowani na innych zasadach niż farmaceuci prowadzący apteki jako inny rodzaj działalności gospodarczej. 

Posłowie Konfederacji w składzie: Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Michał Urbaniak, Robert Winnicki, Janusz Korwin-Mikke, Konrad Berkowicz oraz Grzegorz Braun, w interpelacji skierowanej do Ministra Zdrowia  zaznaczyli, że wyżej wymienione praktyki stosowane przez MZ są dyskryminujące. W dokumencie posłowie proszą o wyjaśnienie kwestii m.in. na jakiej podstawie prawnej apteki funkcjonujące na zasadach franczyzy są traktowane na innych zasadach niż inne podmioty apteczne na rynku, tzn. nie są wydawane decyzje dotyczące przeniesienia zezwolenia własności aptek, przez co blokowana jest działalność takich przedsiębiorców.

W dokumencie posłowie powołują się na dane, z których wynika, że liczba aptek w sieciach wirtualnych, programach partnerskich prowadzonych przez hurtownie w przypadku tych największych sieci wzrosła o prawie 50 proc i dopytują na jakiej podstawie prawnej Inspekcja Farmaceutyczna dzieli te podmioty na lepsze i gorsze w sektorze farmaceutycznym. Konfederacja zwraca się także z zapytaniem, czy Ministerstwo Zdrowia poprzez stosowaną dyskryminację wzięło pod uwagę, że takie działanie może narazić Skarb Państwa na roszczenia odszkodowawcze.

Według niektórych źródeł, sytuacja farmaceutów działających w sieciach franczyzowych od kilku lat jest tematem dyskusyjnym. A w całym sektorze brakuje  odpowiednich regulacji prawnych.

***

Polecamy także:

Franczyza - patologia czy polityczna nagonka?

Franczyza - patologia czy polityczna nagonka?

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook