Hybrydowa przyszłość edukacji, czyli dlaczego franczyza w tej branży ma sens?

01 kw. 2021
artykuł partnerski 

W czasie, gdy znaczna część gałęzi gospodarki notuje spadek, a firmy upadają jedna po drugiej, branża edukacyjna ma szansę utrzymać dobre obroty. Warunkiem jest dostosowanie do bieżącej sytuacji, co oznacza wprowadzenie hybrydowego modelu pracy. Istnieją firmy, które potrafią odpowiednio spożytkować czas niesprzyjający zarówno biznesowi, jak i nauce w szkołach. To świetny moment, aby tak jak my wejść w branżę edukacyjną - mówi Łukasz Łabędzki, właściciel AleMatma. 

Z raportu CBOS Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2020/21 wynika, że jesienią ubiegłego roku chęć posłania co najmniej jednego dziecka na zajęcia dodatkowe zadeklarowało 55 proc. rodziców. I chociaż to mniejszy odsetek w porównaniu z poprzednim rokiem, to edukacja zdalna zweryfikowała te założenia. Rodzice obserwują negatywne skutki zajęć online, które - jak przyznają - są dla dziecka mniej motywujące i nie sprzyjają skupieniu. Przybywa zatem uczniów, którzy potrzebują korepetycji, zwłaszcza z przedmiotów, które będą musieli zdać na egzaminach czy maturze. Dodatkową godzina z korepetytorem to cenny czas, który przynosi u uczniów efekty. Jednak duża część rodziców przyznaje, że nawet gdyby nie niski poziom nauczania zdalnego w szkołach, to i tak wysłaliby dziecko na dodatkowe zajęcia.

Efektywnie, mimo że zdalnie

W zaistniałej sytuacji pandemicznej, edukacja hybrydowa stała się popularnym modelem udzielania korepetycji. Najprościej mówiąc, polega ona na połączeniu zajęć stacjonarnych oraz zdalnych. To najlepszy sposób na jednocześnie bezpieczną i efektywną pracę. Wśród uczniów spotyka się ona najczęściej z pozytywnym odbiorem. Nieco chłodniej podchodzą do niej rodzice, którzy są świadomi, że zdalna edukacja nie zastąpi realnego kontaktu. Doceniają jednak tę możliwość, ponieważ indywidualna praca z korepetytorem, nawet w trybie zdalnym jest efektywniejsza, niż lekcje online, w których uczestniczy kilkadziesiąt osób.

Jak sprawić, żeby lekcje zdalne przynosiły jak najlepsze efekty? Z pomocą przychodzą nowe technologie, przede wszystkim proste w obsłudze komunikatory internetowe. Dzięki wirtualnym tablicom oraz funkcjom udostępniania ekranu pomagają zrekompensować uczniowi brak bezpośredniego kontaktu. Niezwykle pomocne są gadżety, jak choćby tablet graficzny, który umożliwia wygodne zapisywanie zadań przy jednoczesnym prezentowaniu ich uczniowi.

Sprawne przejście z trybu stacjonarnego na zdalny i odwrotnie, wymaga dobrej komunikacji na linii korepetytor-uczeń czy korepetytor-rodzic. Taką formę komunikacji stosuje się między innymi w koncepcie AleMatma.

Od 2016 r. Karol Węgielek wraz z przyjacielem, Łukaszem Łabędzkim, skutecznie rozwijają biznes, który jest jednocześnie ich pasją. Obaj podkreślają, że w czasach, gdy ze względu na nauczanie zdalne poziom edukacji w szkołach drastycznie się obniżył, potrzeba dodatkowych lekcji staje się coraz bardziej paląca. Dlatego odpowiadając na zapotrzebowanie uczniów, nieustannie wprowadzają innowacje, dzięki którym zajęcia stają się coraz bardziej efektywne.

Alematma - hybrydowa edukacja

O firmie AleMatma słów kilka

Pasja, zaangażowanie i profesjonalizm - to słowa, które najlepiej oddają to, co jest potrzebne aby stworzyć nowoczesną szkołę korepetycji, która wyróżnia się nie tylko wysokim poziomem edukacji, ale również przyjaznym podejściem do ucznia. Właśnie tak można opisać koncept AleMatma - firmę specjalizującą się w udzielaniu korepetycji z matematyki uczniom szkół podstawowych i średnich oraz prowadzeniu kursów przygotowujących do egzaminów na różnych etapach edukacji. Placówka cieszy się w swoim regionie znaczną renomą. Potwierdza to wzrastająca rokrocznie liczba uczniów, a także zdobycie głównej nagrody w tegorocznym plebiscycie Orły Edukacji w powiecie piaseczyńskim. Co zatem składa się na sukces marki?

- Pełne zaangażowanie naszej kadry, opracowanie efektywnych systemów nauczania z użyciem nowoczesnych narzędzi, a przede wszystkim indywidualne podejście do każdego ucznia - to wszystko składa się na sukces naszej firmy oraz zaufanie, jakim darzą nas klienci - mówi Karol Węgiełek, współzałożyciel AleMatmy.

Dobry pracownik miarą sukcesu

W AleMatmie zatrudnieni są młodzi ludzi, w większości studenci, staranie rekrutowani przez właścicieli. Czym mogą konkurować z certyfikowanymi nauczycielami? Przede wszystkim, pamiętając swoją własną edukację, potrafią łatwiej zrozumieć problemy ucznia, znają aktualną specyfikę szkolnictwa. Są również otwarci, co bez wątpienia wpływa na lepszą atmosferę podczas zajęć.

Istotnym elementem polityki firmy jest wsparcie w zakresie merytorycznym. Organizowane są szkolenia i pilotaże, również w formie online, które pomagają stale poprawiać jakość prowadzonych zajęć. Pracownicy mają zapewnione zaplecze techniczne i niezbędny sprzęt elektroniczny, a także przybory i gadżety pomocne w nauce. Szefowie stawiają również na dobre relacje w zespole.

- Najbardziej w AleMatmie cenię atmosferę, kontakt z szefami i innymi pracownikami - mówi Ania, która w firmie pracuje już drugi rok. Podkreśla, że szefowie nie tylko dbają o pozytywną atmosferę, np. poprzez organizowanie rekreacyjnych spotkań po pracy, ale również dają pełne wsparcie w codziennym działaniu.

Michał, który w firmie pracuje od pół roku, zaznacza jak ważne jest wsparcie merytoryczne, na jakie może liczyć w razie problemów. Inni, zapytani o to, co najbardziej cenią w AleMatmie, oprócz wsparcia i kontaktu z innymi członkami teamu, wymieniają także możliwość stałego rozwoju i otrzymywaną motywację.

Młody i energiczny zespół zmaga się z wyzwaniami, związanymi z edukacją online. Uczniowie są przyzwyczajeni do biernego udziału w zajęciach szkolnych, często przy wyłączonej kamerze. Potrzeba zaangażowania, aby ich uaktywnić. Korepetytorzy znajdują na to kreatywne sposoby. Mateusz, który wśród swych uczniów ma wiele dzieci ze szkoły podstawowej, postanowił doedukować się w sferze gier, które są wśród nich najbardziej popularne.

- Gdy na lekcji online zaczyna robić się drętwo, a uczeń przestaje uważać, poruszenie tematu, który go zainteresuje, pozwala obudzić energię i motywację do działania po drugiej stronie komputera - tłumaczy.

Uczniowie doceniają starania i w większości pozytywnie oceniają zajęcia z młodymi korepetytorami. Najczęściej wymienianym przez nich czynnikiem, który wpływa na ich ocenę zajęć, jest skupienie na nich uwagi korepetytora.

Alematma - hybrydowa edukacja

Dlaczego warto?

Obaj właściciele firmy podkreślają, że zbudowanie jej od zera nauczyło ich radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi biznes. Kilkuletnia praktyka pozwoliła im dowiedzieć się, czego oczekują uczniowie i dostosować swoją pracę do ich potrzeb, aby rezultaty były jak najlepsze. Teraz swoją wiedzą i doświadczeniem są gotowi dzielić się z innymi.

- To świetny moment, aby tak jak my wejść w branżę edukacyjną - mówi Łukasz Łabędzki - Nasze wieloletnie doświadczenie pomoże bardzo szybko rozwinąć nową placówkę potencjalnemu franczyzobiorcy. Mamy długofalowe plany, więc współpraca z nami może przynieść jeszcze lepsze efekty w przyszłości - dodaje. 

Franczyza konceptu AleMatma to nie tylko biznes

- AleMatma to nie tylko biznes. To realny sposób na zmianę. Możemy skutecznie pomagać młodym ludziom, dla których tak trudna do tej pory matematyka staje się przyjemna. Dzięki naszym zajęciom dostają się do wymarzonych szkół i uczelni. To ogromna satysfakcja - mówi Karol Węgiełek.

Jak widać, zyski, satysfakcja z wykonywanej pracy oraz wprowadzanie zmian na lepsze, nie muszą się wykluczać w biznesie. Warto zastanowić się, czy nie jest to właśnie to idealnie rozwiązanie dla Twojego przyszłego przedsiębiorstwa.

***

Przeczytaj także:

Trendy we franczyzie na 2021 rok!

Trendy we franczyzie na 2021 rok!

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook