"Nie mogę założyć własnej firmy bo ..." - 5 największych wymówek!

14 gru 2020
źródło: powody opisane na podstawie analizy franchisingusamagazine.com

Wstajesz rano jak zwykle zażenowany i zestresowany. A na myśl, że wręczasz wypowiedzenie swojemu szefowi, robi Ci się przyjemnie. Po chwili jednak uświadamiasz sobie, że nie możesz założyć własnej firmy bo... No właśnie dlaczego? Czy oby te wszystkie powody są słuszne?

Z badań przeprowadzonych w ramach Raportu AGER 2019-2020 wynika, że chociaż pandemia znacząco zmieniła postrzeganie przedsiębiorczości przez Polaków, to wciąż duża część społeczeństwa deklaruje zainteresowanie posiadaniem własnej firmy teraz lub w przyszłości. Pragnienie "bycia własnym szefem" niesie za sobą nie tylko marzenie o większych "pieniądzach". Choć nie trzeba ukrywać, że to główny powód otwierania własnej działalności gospodarczej. Daje także poczucie niezależności i samorealizacji. Mimo, że atuty posiadania własnego biznesu są zauważalne, to większość z marzących o własnej firmie, ostatecznie powstrzymuje swoje plany. Z jakimi dylematami zmagają się poczatkujący przedsiębiorcy?

  • Rodzina mnie nie wspiera

Demotywujące zawsze będzie otoczenie. Jeśli żyjemy wśród osób bojących się podjąć ryzyka lub nas niewspierających w marzeniach, to na pewno będzie nam ciężko podjąć jakąkolwiek decyzję samodzielnie. Bo ile można iść "pod prąd"? Człowiek potrzebuje aprobaty i przysłowiowego "poklepania po plecach". A może warto odwrócić sytuację?  Zaryzykować i pokazać najbliższym swoje zdeterminowanie. Wątpliwości rodziny przemienić w źródło motywacji!

  • Ryzyko niewypłacalności, brak stałej wypłaty

Nagła utrata regularnej wypłaty jest głównym powodem, dla którego wielu potencjalnych przedsiębiorców pozostaje wiernych etatowi. Decyzja o samozatrudnieniu to zawsze ryzyko, ale i wiara w swoje umiejętności. Jaką masz gwarancję, że za chwilę nie zostaniesz zwolniony ze swojego pozornie "ciepłego" etatu?

  • Pieniądze

"Gdy nie wiadomo, o co chodzi, (to) na pewno chodzi o pieniądze" - odwieczny dylemat społeczeństwa. Zanim narodzi się wątpliwość związana z brakiem odpowiednich środków finansowych, może warto sprawdzić ile franczyza, w którą chcemy wejść wymaga na start. Warto dopytać także o formy finansowania takie jak: dofinansowania UE, bezpieczne kredyty czy leasingi.  Zanim stwierdzisz, że nie masz niezbędnych środków finansowych, dokładnie zbadaj dostępne opcje. Na pewno rozwiązań tego problemu jest więcej, niż myślisz.

  • Chcę być przedsiębiorcą/ franczyzobiorcą, ale nie wiem w jakiej branży

To nie wymówka, ale zwykły dylemat. Od czego są fora internetowe i grupy na Facebooku? Inspiracji można szukać wszędzie. Warto podpytać także samych franczyzobiorców, czy są zadowoleni z danego biznesu. W prześledzeniu jakie branże mają szansę w biznesie pomogą także doradcy biznesowi.

  • Nie mam czasu

Jestem zbyt zajęty, aby rozwijać własną firmę. Ale zbyt zajęty czym? Oglądaniem TV po pracy, czy robienie nadgodzin dla szefa? Pamiętaj, że jeśli się czegoś naprawdę chce, to czas się znajdzie!

Bądź rozsądny, ale nie pozwól także, aby klika bezsensownych wymówek wpłynęło na Twoje marzenia!

***

Polecamy także:

Krok po kroku do własnego biznesu, czyli jak założyć firmę w CEIDG

Krok po kroku do własnego biznesu, czyli jak założyć firmę w CEIDG

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook