Powstanie zespół roboczy ds. franczyzy!

25 cze 2020
źródło: wiadomoscihandlowe.pl
foto: materiały prasowe

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) tworzy zespół roboczy ds. franczyzy, który będzie zajmować się problematyką franczyzy. Pierwsze posiedzenie odbędzie się już w lipcu.

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl pierwsze takie posiedzenie tego nowego organu odbędzie się 2 lipca o godzinie 11.

O zamiarze utworzenia takiej organizacji informowaliśmy przed dotarciem do Polski koronawirusa. W marcu rzecznik MŚP Adam Abramowicz zapowiedział, że zajmie się stworzeniem kodeksu dobrych praktyk franczyzy. Jednak pandemia odsunęła prace nad tym dokumentem.

Wtedy o taką instytucję domagali się ajenci i franczyzobiorcy sieci Żabka, którzy w mediach zarzucali nieprzejrzystość tego modelu i kwestionowali długość umów franczyzowych. Wokół tego tematu krążyło wiele kwestii spornych. Sieć zaś zapewniała, że model prowadzony jest w sposób dokładny i spójny - co potwierdzali też różni eksperci z tej branży. Ostatecznie ta sytuacja spowodowała, że rozpoczęto pracę nad tworzeniem jednostki, która zajmie się kwestiami franczyzowymi.

Prawdopodobnie nowo powstały organ będzie mógł zajmować się właśnie uregulowaniem spraw franczyzy w polskim prawie i wyżej wymienionym kodeksem.

Zespół roboczy ds. franczyzy ma już 13 powołanych członków. To m.in. takie organizacje, jak Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Franczyzodawców, czy Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców,  KZRSS Społem, Związek Pracodawców HoReCa oraz Business Centre Club.

- O składzie prezydium zespołu zdecydują jego członkowie na pierwszym posiedzeniu. Wtedy też zgłoszą oni konkretne problemy, nad którymi zespół będzie pracował oraz zostanie ustalona szczegółowa kolejność tych prac. Kwestia potrzeby ewentualnej regulacji bądź deregulacji rynku franczyzy będzie wynikiem prac zespołu – zapowiada Mikołaj J. Kruczyński z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (cyt. wiadomoscihandlowe.pl).

Z danych PwC wynika, że w minionym roku w Polsce działało aż 81,1 tysięcy punktów franczyzowych. Prognozuje się, że do końca przyszłego roku ma ich być  84,8 tys.

***

Polecamy także:

Franczyza lodów receptury Magdy Gessler!

Franczyza lodów receptury Magdy Gessler!

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook