Prawne zagrożenia dla franczyzy w Polsce - raport WEI

26 lip 2020
źródło: raport WEI

Z punktu ekonomicznego franczyza ma duży wpływ na gospodarkę. Może dynamizować rozwój przedsiębiorczości w sektorze MSP. Jednak jedyną niepewnością tego modelu w Polsce jest niestabilność przepisów - to podstawowy wniosek z raportu WEI dot. prawnych zagrożeń dla sieci franczyzowych w Polsce.

W tej chwili rynek franczyzowy w Polsce stanowi około 83 tysiące franczyzobiorców i 1310 sieci franczyzowych. Franczyza w Polsce skupia się głównie na handlu detalicznym, gastronomicznym i aptekarskim.  A nie każdy wie, że ten rynek był budowany totalnie od zera. Teraz polską franczyzę można uznać za lidera w regionie.

– Skoro systemy franczyzowe są popularne, to znaczy że wynikają z ich istnienia korzyści zarówno dla obu stron współpracy, jak i dla konsumentów (...) Te korzyści są rozmaite, ponieważ bardzo zróżnicowane bywają modele franczyzowe, jednak możliwość połączenia pewnej standaryzacji w ramach sieci placówek, z niezależnością każdej z nich pozwalającą łatwo dopasować się do oczekiwań lokalnego konsumenta, wydaje się być podstawową zaletą franczyzy - twierdzi Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

Franczyza to szanse dla gospodarki

Według WEI "walka z franczyzami" może być szkodliwa nie tylko dla stron współpracy w ramach sieci franczyzowej, ale również dla konsumentów. Eksperci WEI dostrzegają w rozwoju systemów franczyzowych raczej szansę niż zagrożenie dla polskiej gospodarki. Gdzie w ramach franczyzy, przedsiębiorcy mogą korzystać z wypracowywanego latami know how oraz rozpoznawalnej marki. Jednak ten dynamiczny rozwój sieci franczyzowych może być zagrożony niestabilnością polskich przepisów.

Apteka dla aptekarza

To jedna z ustaw, która według niniejszego raportu ogranicza rozwój franczyz. WEI uznaje wprowadzenie zmian w prawie farmaceutycznym, jako negatywnie wpływające na franczyzę. Przede wszystkim dlatego, że ograniczają możliwość prowadzenia franczyzy aptecznej tylko i wyłącznie przez właścicieli farmaceutów.

Apteka dla aptekarza sama w sobie ograniczyła rozwój franczyz, z uwagi na wprowadzone kryterium demograficzno-geograficznepodkreśla Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę to kolejny powód do wprowadzenia niestabilności w polskiej franczyzie. Według raportu WEI ta ustawa uderza zaś głównie w samych franczyzobiorców.

Pełen raport przygotowany przez Warsaw Enterprise Institute (WEI) można znaleźć na https://wei.org.pl/dokumenty/

***

Polecamy także:

Sieci franczyzowe laureatami w konkursie "Retailer of the Year 2019"!

Sieci franczyzowe laureatami w konkursie "Retailer of the Year 2019"!

 

.

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook