Rząd zablokuje przejęcie Carrefoura przez Circle K!

18 sty 2021
źródło: wiadomości handlowe

Największa transakcja gigantów ostatecznie nie będzie miała happy endu. Negocjacje w sprawie umowy na około 16 mld euro zostały wstrzymane. Francuski rząd jest przeciwny tej fuzji. 

Negocjacje w sprawie przejęcia przez Circle K Carrefoura zostały wstrzymane po spotkaniu francuskiego ministra gospodarki Bruno Le Maire z założycielem Couche-Tard Alainem Bouchardem – poinformował portal wh.pl, powołując się na informacje agencji Bloomberg. Z rozmowy wynikało, że francuski rząd nie zgodzi się na przejęcie, ponieważ może ono być zagrożeniem na rynku żywnościowym.  Francuski minister gospodarki powiedział o fuzji publicznie:  „Moje stanowisko jest jasne i zdecydowane – „nie ”.

Kanadyjski rząd nie rozumie "polityki" i stanowiska francuskich ministrów i uważa, że obawy o bezpieczeństwo rynku żywnościowego są nieuzasadnione. Circle K jest w stanie powrócić do rozmów, gdy tylko otrzyma zielone światło z Francji.

Zarówno Carrefour, jak i Circle K rozwijają się głównie we franczyzie. To dość silni gracze na tym rynku i prężnie rozwijający franczyzowy model również w Polsce. Około 75 procent polskich sklepów, działających pod szyldem Carrefoura jest prowadzonych przez partnerów tej sieci. Z kolei, co czwarta stacja Circle K w Polsce jest placówką franczyzową.

Circle K Stores, Inc. to międzynarodowa sieć franczyzowa, zajmująca czołowe miejsca w globalnych klasyfikacjach. Właścicielem sieci jest kanadyjski międzynarodowy koncern Alimentation Couche-Tard. Założona w 1951 r.

***

Polecamy także:

Circle K przejmie Carrefour? Synergy otwiera studio franczyzowe - flesz tygodnia (09-15.01.2020)

Circle K przejmie Carrefour? Synergy otwiera studio franczyzowe - flesz tygodnia (09-15.01.2020)

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook