Rzecznik MŚP postawił warunek. Jakie będą losy franczyzowego kodeksu?

16 mar 2021
źródło: materiały prasowe

12 marca 2021 r., odbyło się dziewiąte spotkanie Zespołu Roboczego ds. Franczyzy. Zebranie online rozpoczęło się od głosowania nad propozycją Rzecznika MŚP (Małych i Średnich Przedsiębiorców) - Adama Abramowicza.

przeczytaj także: Sejm o franczyzie coraz głośniej!

Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu br. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreślił, że obejmie patronatem Kodeks dobrych praktyk we franczyzie tylko wtedy, kiedy będzie on gwarantował równość stron w umowie franczyzowej. Abramowicz apelował także, aby w tworzonym dokumencie znajdował się zapis o 3-miesięcznym wypowiedzeniu umowy franczyzowej przez franczyzobiorcę. W przypadku rozwiązania umowy przez franczyzodawcę, Rzecznik przystał w tym przypadku na wypowiedzenie z 6-miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Na wcześniejszym spotkaniu, które odbyło się w lutym 2021 r. padło wiele nowych argumentów odnośnie umowy franczyzy. Stąd o decyzję było trudno. Dlatego poproszono uczestników tego dyskursu o przemyślenie tej kwestii do kolejnego spotkania (czyli do 12 marca br.).

W piątek, tj. 12 marca podczas "głosowania" nad propozycjami Rzecznika MŚP pojawiło się wiele nowych argumentów. Propozycji Rzecznika MŚP nie poparła m.in. Polska Organizacja Franczyzodawców, Polska Izba Handlu, którą w zespole reprezentował Maciej Ptaszyński. Z kolei, warunek Rzecznika poparł m.in. Związek Pracodawców Aptecznych, Stowarzyszenie Polska Sieć Handlowa Unia, Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców w Bielsku-Białej oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Wiele organizacji zrzeszających zespół nie uczestniczyło w ostatnim spotkaniu.

Dyskusji ciąg dalszy

- W obecnej sytuacji, przy tym materiale, który został zebrany - nie jestem w stanie tutaj udzielić odpowiedzi: tak lub nie - powiedział Paweł Tracz, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców.

- (...) Nie rozumiem Państwa wątpliwości. Poza tym istnieje możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron o co też postulowaliśmy na ostatnim spotkaniu i na wcześniejszym (...) - skomentowała Magdalena Madzia, reprezentująca Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców w Bielsku-Białej.

- (...) Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Bo franczyzy są bardzo różne - wyjaśniała Irena Rytel, franczyzobiorczyni trzech konceptów.

Jakie będą losy kodeksu dobrych praktyk we franczyzie?

Dyskusja i tym razem nie zakończyła się konkretnymi decyzjami. Zdania dotyczące sztywnego zapisu związanego z rozwiązaniem umowy były nadal nie do zaakceptowania przez wybrane organizacje. Z kolei franczyzobiorcy wskazywali, że propozycja Rzecznika jest słuszna. Członkowie organizacji nie doszli do kompromisu. Głosowanie przełożono na kolejne spotkanie. Choć opublikowane (poniższe) nagranie z posiedzenia zakończyło się bez wskazania kolejnego terminu spotkania.

Skład Zespołu Roboczego ds. Franczyzy:

  • Polska Izba Handlu
  • Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa
  • Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu
  • Związek Pracodawców Aptecznych
  • KZRSS Spolem
  • Kongregacja Polskiego Handlu
  • Polska Izba Paliw Płynnych
  • Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców
  • Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”
  • Business Centre Club
  • Polska Organizacja Franczyzodawców
  • Stowarzyszenie Polska Sieć Handlowa Unia
  • Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji w Poznaniu
  • Konfederacja Lewiatan
  • Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców w Bielsku-Białej
  • Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji
  • Związek Aptek Franczyzowych
  • Polska Grupa Supermarketów

Przypomnijmy, że warunek dotyczący patronatu pod tworzonym kodeksem, Adam Abramowicz wskazał jeszcze w listopadzie 2020 roku. Rzecznik na listopadowym spotkaniu przedstawił warunki rozwiązania umowy jakie według niego będą dobre dla obu stron, ale także podkreślił, że uczciwa franczyza jest dobrym narzędziem do prowadzenia firmy. Abramowicz decyzję dotyczącą okresu wypowiedzenia umowy opierał na własnym doświadczeniu oraz na obserwacji rynku (był do 2008 roku prezesem sieci franczyzowej Nasze Sklepy).

Jednocześnie oprócz ww. zespołu roboczego, nad uregulowaniem franczyzy pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Na ten moment nie ma jeszcze konkretnych informacji kiedy raport prof. Adamusa zostanie zaopiniowany i czy będzie w jakikolwiek sposób zaakceptowany i wdrożony w życie.

***

Przeczytaj także:

Wypowiedzenie umowy franczyzy, czy będzie zgoda na 3 miesiące?

Wypowiedzenie umowy franczyzy, czy będzie zgoda na 3 miesiące? 8 spotkanie zespołu 

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook