artykuł ekspercki
Posiadanie własnej strony internetowej czy prowadzenie kont w mediach społecznościowych to obecnie zupełna podstawa – niezależnie od tego, czy biznes prowadzony jest w sieci, czy w sposób tradycyjny. Internet jest pierwszym źródłem, do którego zaglądają użytkownicy, jeśli chcą znaleźć interesujące ich informacje czy znaleźć dostawcę potrzebnych usług i produktów.
Co należy jednak zrobić, aby to właśnie nasza strona była wyświetlana jako jedna z pierwszych po wpisaniu szukanej frazy przez użytkownika, a ruch na niej zwiększył się? Na to i podobne pytania istnieje jedna podstawowa odpowiedź – pozycjonowanie strony.
Pozycjonowanie strony w wyszukiwarce internetowej to ogół działań mających na celu poprawę jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu witryna jest wyświetlana na wyższej pozycji, co zwiększa prawdopodobieństwo, że użytkownik po wyszukaniu danych słów kluczowych wybierze właśnie nasz link. Większa widoczność strony przekłada się bezpośrednio na zwiększony ruch, a ten prowadzi do zwiększenia wartości wybranego współczynnika konwersji i liczby sprzedanych produktów i usług.
Podstawowym aspektem w zakresie pozycjonowania strony jest stworzenie odpowiednich Meta Title, czyli tytułu, który wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania. Jego zadaniem jest jak najdokładniejsze odzwierciedlenie zawartości witryny w taki sposób, aby była ona zrozumiała dla algorytmów przeglądarki i dzięki temu zdobywała wyższą pozycję w sugerowanych wynikach. Meta Title powinien mieć 50-70 znaków, a Meta Description (opis pod linkiem) 150-160, przy optymalnej ich liczbie wynoszącej 156 znaków (włączając spacje). Opis powinien zawierać krótkie podsumowanie treści strony i wzbudzać zainteresowanie użytkowników oraz zachęcać do podjęcia danej aktywności.
SEM (ang. search engine marketing) to działania, których zadaniem jest promowanie strony internetowej w wyszukiwarce i zwiększanie jej widoczności, co ułatwia użytkownikom dostęp do danego serwisu. Obejmują one zarówno wyniki organiczne, jak i płatne, a w ich skład wchodzą SEO oraz PPC, czyli płatności za kliknięcie. Zależność między tymi działaniami dobrze obrazuje równanie: SEM=SEO+PPC. SEM ma za zadanie ułatwić potencjalnym klientom znalezienie konkretnego produktu czy usługi w najlepszym możliwym dla dostawcy momencie, czyli gdy jest on bezpośrednio zainteresowany zakupem. W ramach PPC najpopularniejszym sposobem na płatne promowanie witryny jest przeprowadzenie kampanii Google Ads. Link do witryny wyświetlany jest wtedy na górze lub dole strony wyników wyszukiwania, a płatność pobierana jest tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie w promowany link. Należy jednak pamiętać, że PPC nie ma wpływu na SEO.
Działania SEO (ang. search engine optimization) obejmują przygotowanie strony internetowej pod kątem wyszukiwania przez użytkowników w wyszukiwarce – algorytm stara się dopasować wyniki w taki sposób, aby były one jak najtrafniejsze w stosunku do wyszukiwanego hasła i umieszcza te najbardziej trafne w wynikach organicznych. Dostosowanie może zostać przeprowadzone w kilku różnych obszarach, a witryny są oceniane przez algorytm pod kątem ponad 200 czynników, dlatego istotnym jest, aby podczas dokonywania optymalizacji uwzględnić maksymalną ich liczbę i być o krok przed konkurencją.
Jednym z podstawowych i najczęściej wymienianych elementów strategii SEO jest umieszczenie na stronie www kluczowych słów, dzięki którym wyświetlać będzie się ona zainteresowanym użytkownikom w wynikach wyszukiwania – chodzi zarówno o ich trafność, jak i o odpowiednie zagęszczenie. Ważna jest również unikatowość zamieszczanych treści i zgodność z tematyką strony – prezentowane informacje powinny być dla użytkowników wartościowe i odpowiadać na postawione pytania w jak największym stopniu. Aspekty techniczne, takie jak: poprawna struktura (np. zastosowanie odpowiednich nagłówków i śródtytułów) oraz długość samego tekstu również brane są pod uwagę. Kolejnym istotnym elementem jest dokonanie modyfikacji kodu strony internetowej – pozwala to na zwiększenie prędkości wczytywania, poprawności działania oraz poprawę wyglądu witryny. Wymienione działania to tzw. on-page SEO. Przynoszą one najszybsze efekty, dlatego zwykle są pierwszym etapem realizacji strategii SEO.
Off-site SEO to z kolei działania, które wykraczają poza prace nad samą witryną i jej zawartością. Stanowią uzupełnienie on-page SEO i dopiero stosowane równolegle pozwalają na najkorzystniejsze pozycjonowanie strony. W skład off-site SEO wchodzą m.in. takie elementy jak: budowanie zasięgów w mediach społecznościowych, budowanie sieci linków prowadzących do witryny (link building) oraz dbanie o profesjonalny wizerunek marki i wiarygodność firmy.
Podsumowując, samo posiadanie strony internetowej to zdecydowanie za mało, aby prowadzona tam działalność skutkowała rozwojem biznesu i zdobyciem nowych klientów. Pozycjonowanie obecnie jest podstawą skutecznego marketingu, na który firmy muszą zwracać szczególną uwagę, jeśli nie chcą zaginać pośród niekiedy tysięcy innych podobnych wyników wyszukiwania w przeglądarce internetowej. Dobrze zoptymalizowana strona sama będzie sprzedawać oferowane przez nie produkty!
artykuł eksperta
Milena Landa,
Project Manager w ConQuest Consulting.
***
Polecamy także:
Modele prowadzenia działalności - jakim przedsiębiorcą jesteś ?