Branża hotelarska, gastronomiczna i cateringowa zawiązały pierwszy raz w historii specjalny sztab kryzysowy. Jego zadaniem jest przygotowanie czterech projektów funkcjonowania w czasie pandemii.
Powołany sztab jest odpowiedzą na działania spowodowane nowymi ograniczeniami dla tych branż. Ponad 50 procent powiatów zostało objętych czerwoną strefą. Oznacza to, że działalność lokali gastronomicznych na tym obszarze jest znacznie ograniczona. Po godzinie 21.00 restauracje mogą wydawać tylko i wyłącznie posiłki na wynos.
- (...) Rząd wykonuje ponowny lockdown gastronomii (...) - komentuje Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Ponad 50 proc. lokali ma 70 proc. utargów między godziną 19.00 a 23.00. Czuderna uważa, że rząd powinien, m.in. zadbać o seniorów 65+ i wyznaczyć dla nich godziny funkcjonowania gastronomii. Pozostałe godziny powinny być zaś zarezerwowane dla czynnych zawodowo gości i konsumentów, "z zachowaniem dystansu społecznego".
Nowo powołany sztab kryzysowy działa od 16 października br i skupia wszystkie organizacje biznesowe i stowarzyszenia branży gastronomicznej.
- (...) teraz tylko segment eat & drive i parę produktów typu pizza, pasta, burgers i diety pudełkowe mają szanse na zyskowną działalność na wynos czy wywozy. Reszta branży zostanie pogrążona w głębokim kryzysie. Dlaczego rząd nie prowadzi konsultacji biznesowych z naszą branżą. Powołaliśmy w czasie pandemii Izbę Gospodarczą Gastronomii Polskiej i jesteśmy do dyspozycji, do dialogu i wprowadzania rzeczywistych zabezpieczeń i bezpiecznego funkcjonowania naszej branży - dodaje Jacek Czauderna.
1. Żądamy merytorycznego uzasadnienia ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej branży gastronomicznej wprowadzonego przez Rząd RP.
Wnioskujemy do Rządu RP o przedstawienie mechanizmu i merytoryki decyzji lockdown z 13 marca 2020 r. i obecnego ograniczania działalności do godz. 21:00.
2. Żądamy wprowadzenia stałej i jednolitej stawki VAT – 8% na wszystkie produkty i usługi w gastronomii od dnia 01.11.2020 r.
3. Domagamy się „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej”
na wzór tarcz antykryzysowej dla Turystyki. Na wzór Ustawy z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19…, w tym:
a) stworzenia Funduszu Gwarancyjnego dla Gastronomii Polskiej w ramach Tarczy, dla wierzycieli w szczególności właścicieli nieruchomości
b) gwarancji dla banków i uruchomienie nieoprocentowanych pożyczek dla gastronomii
c) gwarancji dla klientów dokonujących wpłat zaliczek na wydarzenia grupowe w obiektach
d) umorzenie obowiązku spłat dotacji z PFR
e) preferencyjny ZUS dla pracowników gastronomii
***
Polecamy także:
Wsparcie tylko dla firm przestrzegających obostrzeń!