Franczyza nie powinna być modelem wyzysku feudalnego

26 maj 2022

Uczestnicy panelu "Franczyza", który odbył się w ostatnim czasie w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego zgodnie stwierdzili, że franczyza nie powinna być modelem wyzysku feudalnego, przy jednoczesnym zaznaczeniu, że trzeba pamiętać o ochronie interesów franczyzodawców.

Franczyza nie powinna być modelem wyzysku feudalnego

Ministerstwo Sprawiedliwości od jakiegoś czasu zajmuje się wypracowaniem dedykowanego projektu ustawy, który będzie dotyczył branży franczyzowej. Franczyza przejdzie zatem spore zmiany. Informowaliśmy was już o tym na naszych łamach, a teraz projekt ustawy miał po raz kolejny posunąć się do przodu.

Nic dziwnego, bowiem z franczyzy aktualnie korzystają zarówno mali, jak i średni przedsięborcy, którzy inwestują swoje kapitały w różnych branżach. Przepisy ustawy mają teraz stworzyć ramy współpracy między franczyzodawcą a franczyzobiorcami. Szef gabinetu politycznego Ministra Sprawiedliwości - Marcin Sławecki uważa, że sieci franczyzowe mają dużą przewagę nad franczyzobiorcami, którzy w jego opinii są traktowani "nie po partnersku". Umowa franczyzy po wprowadzeniu nowego projektu ustawy ma nie być ani ultimatum, ani pańszczyzną, a tak zdaniem resortu "aktualnie się zdarza".

Prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców Monika Dąbrowska uważa, że aktualnie istnieje już specjalny kodeks zasad, do którego mogą stosować się zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Zdaniem Dąbrowskiej "wejście w układ franczyzowy jest dobrowolny i powinny zdawać sobie z tego sprawę obydwie strony" - tak poinformowała pani prezes, cytowana przez wnp.pl.

Prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mikro Przedsiębiorców i Franczyzobiorców - Paweł Tracz uważa jednak z kolei, że zasady prawne dot. franczyzy aktualnie są dowolnie interpretowane i mogłyby być bardziej szczegółowe. Można zatem spodziewać się, że projekt nowej ustawy wprowadzi spore zmiany w świecie franczyzy w Polsce.

Zobacz także: 6000 franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w 950 miejscowościach!

Sprawdź nas także na Facebooku

FRANCZYZA INFO

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Sebastian Kaniewski
facebook