Ministerstwo Sprawiedliwości od jakiegoś czasu zajmuje się wypracowaniem dedykowanego projektu ustawy, który będzie dotyczył branży franczyzowej. Franczyza przejdzie zatem spore zmiany. Informowaliśmy was już o tym na naszych łamach, a teraz projekt ustawy miał po raz kolejny posunąć się do przodu.
Nic dziwnego, bowiem z franczyzy aktualnie korzystają zarówno mali, jak i średni przedsięborcy, którzy inwestują swoje kapitały w różnych branżach. Przepisy ustawy mają teraz stworzyć ramy współpracy między franczyzodawcą a franczyzobiorcami. Szef gabinetu politycznego Ministra Sprawiedliwości - Marcin Sławecki uważa, że sieci franczyzowe mają dużą przewagę nad franczyzobiorcami, którzy w jego opinii są traktowani "nie po partnersku". Umowa franczyzy po wprowadzeniu nowego projektu ustawy ma nie być ani ultimatum, ani pańszczyzną, a tak zdaniem resortu "aktualnie się zdarza".
Prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców Monika Dąbrowska uważa, że aktualnie istnieje już specjalny kodeks zasad, do którego mogą stosować się zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Zdaniem Dąbrowskiej "wejście w układ franczyzowy jest dobrowolny i powinny zdawać sobie z tego sprawę obydwie strony" - tak poinformowała pani prezes, cytowana przez wnp.pl.
Prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mikro Przedsiębiorców i Franczyzobiorców - Paweł Tracz uważa jednak z kolei, że zasady prawne dot. franczyzy aktualnie są dowolnie interpretowane i mogłyby być bardziej szczegółowe. Można zatem spodziewać się, że projekt nowej ustawy wprowadzi spore zmiany w świecie franczyzy w Polsce.
Zobacz także: 6000 franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w 950 miejscowościach!
Sprawdź nas także na Facebooku