Które sklepy lubią Polacy? Ranking sieci handlowych

02 mar 2021
źródło: Listonic

Tegoroczny „Ranking sieci handlowych w Polsce”, przygotowany przez Listonic, bazuje na danych zgromadzonych w 2020 roku.  Już drugi rok z rzędu pierwsze miejsce zajmuje Lidl z poparciem 35,84% konsumentów. Które sklepy lubią Polacy? Czy w rankingu sieci handlowych znalazły się franczyzy?

- Ostatni rok był niezwykle wymagający dla handlu i producentów. Zmiany w procedurach, nowe zasady funkcjonowania oraz sposób robienia zakupów przez konsumentów spowodowały, że sieci musiały dostosować się do realiów, wymagających podejmowania szybkich decyzji biznesowych - Emil Krzemiński, B2B Sales & Marketing Manager w Listonic.

Przeczytaj także RAPORT: Marki, które zyskały w oczach klientów, w covidowych czasach!

Które sklepy lubią Polacy?

Lidl, Biedronka i Auchan na podium

W tegorocznym zestawieniu ulubionych sklepów Polaków ponownie pojawiła się znana z poprzednich raportów trójka. Lidl na miejscu pierwszym, na drugim znalazła się Biedronka . Obie sieci zwiększyły w minionym roku liczbę kas samoobsługowych i stały się przy tym atrakcyjniejsze dla klientów. Auchan w opisywanym zestawieniu, zajął trzecie miejsce. Ta francuska sieć została doceniona przez konsumentów między innymi za wprowadzenie usługi Auchandirect.pl  oraz inwestycje w convenience stores na stacjach paliw. Przypomnijmy, że Auchan i Biedronka umożliwiają w Polsce współpracę na zasadzie franczyzy. Lidl rozwija tylko i wyłącznie sklepy własne.

Które sklepy lubią Polacy? Ranking sieci handlowych

 

PROXIMITY & COVENIENCE STORES - popularność zyskują Żabka, Stokrotka, czy Lewiatan

W raporcie uwydatniono także ważny segment na rynku detalicznym jakim są małoformatowe sklepy osiedlowe. Na wzrost popularności mniejszych sklepów wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest "ich bliskość". Znajdują się one bowiem przy osiedlach, miejscach pracy, czyli wszędzie tam gdzie są ludzie. Nie trzeba do nich podróżować samochodem i są w każdej chwili "pod ręką". Małe formaty popularność zawdzięczają także tym, że są otwarte w niedziele niehandlowe (z reguły większość z nich ma poszerzoną ofertę o usługi kurierskie). We franczyzie rozwijają się: Żabka, Stokrotka, Groszek.

Które sklepy lubią Polacy? Ranking sieci handlowych

Lider drogerii - Rossmann

W przypadku drogerii, zestawienie od Listonic za wiele nie zmienia. Raport pokazuje, że nadal największą popularność mają drogerie Rossmann. Drugie miejsce zajmuje Hebe. Na trzecim miejscu raport wskazuje zaś Super-Pharm. Czwarte miejsce należy do drogerii Natura. Z wyżej wymienionych marek, na ten moment współpraca franczyzowa jest możliwa jedynie w przypadku Natury.

Dane, które zostały użyte do stworzenia Rankingu Sieci Handlowych, pochodzą z aplikacji Listonic. Próbka wzięta pod uwagę do analizy zawierała 1734519 tytułów list zakupów użytkowników pochodzących z aplikacji Listonic. Pod uwagę wzięto tylko tytuły list zawierające nazwy konkretnych sieci handlowych - czytamy w raporcie.

***

Przeczytaj także:

Jakie sklepy utrzymują się na rynku? - badanie “Universe Update” Nielsen

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook