Pierwsza Żabka bez kasjerów dostępna dla klientów!

15 cze 2021
źródło: materiały prasowe

Od 14 czerwca br. klienci mogą zrobić zakupy w pierwszym Żappka Store otwartym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Żabka bez kasjerów jest połączona z aplikacją żappka i nie ma w niej ani kas, ani obsługi. Placówka jest dostępna 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, dzięki czemu klienci mogą korzystać ze sklepu o dowolnej porze. Żappka Store wykorzystuje innowacyjną technologię opartą o AI, która powstała dzięki współpracy Żabki Future z amerykańską firmą technologiczną AiFi.

We wrześniu 2020 roku informowaliśmy, że Żabka wdraża innowacyjny projekt nanosklepów, zwanych wtedy "Sklepami Jutra". Był on testowany przez pracowników sieci i miał format pilotażowy. Jeszcze w maju br., redakcja Franczyza INFO "dopytywała" biuro prasowe o szczegóły dotyczące tego formatu. Wtedy otrzymaliśmy odpowiedź:

- Od lat w Żabce funkcjonuje inkubator technologiczny, którego działanie obejmuje również testowanie nowych technologii na kilku etapach, aż do etapu testu z klientami. Wśród technologii, które testujemy, są te związane z częściowo lub całkowicie anatomicznymi sklepami. Obecnie testujemy kompleksowy system sklepu autonomicznego w ramach formuły friends&family, czyli wśród pracowników i współpracowników. Standardowo kolejnym etapem testów będzie możliwość sprawdzenia tych rozwiązań przez naszych klientów (...).

Teraz sieć oficjalnie poinformowała, że samoobsługowy sklep w tym nowoczesnym formacie, jest już otwarty dla klientów.

Żappka Store to format opracowany z myślą o lokalizacjach, w których nie ma możliwości otwarcia standardowego sklepu Żabka. Koncept jest oparty na najnowszych technologiach, takich jak zaawansowane modele przetwarzania obrazu przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do obsługi klienta> system sklepu opiera się także na inteligentnych rozwiązaniach do zarządzania zasilaniem, bezpieczeństwem i dostępnością sklepu. Koncept powstał w laboratorium technologicznym Grupy Żabka, w ramach którego tworzone są, testowane, a następnie wdrażane nowe rozwiązania cyfrowe. Żappka Store do swej działalności wykorzystuje wyłącznie ekwiwalent zielonej energii.

Grupa Żabka rozwija koncepty w obszarze modern convenience, które odpowiadają na potrzeby współczesnych klientów. Oczekują oni wygodnych, szybkich rozwiązań, łączących świat cyfrowy z ich otoczeniem. Żappka Store precyzyjnie się w ten trend wpisuje. Razem z aplikacją żappka, z której korzysta już 5 mln użytkowników, współtworzy ekosystem cyfrowych rozwiązań ułatwiających życie naszym klientommówi Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka Polska.

Żappka Store to połączenie światów offline oraz online, budujące nowe doświadczenie zakupowe dla klientów, którzy nawet w kilka sekund mogą zrobić szybkie zakupy, wybierając produkt i po prostu wyjść bez konieczności dokonywania płatności na miejscu. Nie muszą zastanawiać się nad tym czy mają gotówkę lub kartę płatniczą, czy będą stać w kolejce, albo gdzie zrobią zakupy, bo jest 5 rano. To nowa wartość na rynku i uzupełnienie naszej dotychczasowej oferty – mówi Tomasz Blicharski, dyrektor zarządzający Żabka Future.

Pierwsza Żabka bez kasjerów dostępna dla klientów!

Jak działa Żabka bez kasjerów?

Zakupy w Żappka Store są bardzo proste. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją żappka oraz aktywacja usługi Żappka Pay. Przed wejściem do Żappka Store aplikacja wygeneruje jednorazowy, przypisany do punktu kod QR, który należy zeskanować na czytniku przy drzwiach. Po zeskanowaniu kodu, drzwi otworzą się automatycznie. Gdy będziemy już w środku, zakupy zajmą tylko chwilę – wystarczy wziąć z półki wybrane produkty i… wyjść - informuje sieć w komunikacie prasowym.

W Żappka Store zastosowano inteligentne rozwiązania, dzięki współpracy z AFI. Sklep posiada system kamer, wykorzystujący zawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. System kamer wykorzystuje algorytmy m.in. deep learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym sfinalizuje płatność za pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej.

System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo - informuje sieć. 

Pierwsza Żabka bez kasjerów dostępna dla klientów! żappka store

Co można kupić w Żappka Store?

W bezobsługowym Żappka Store początkowo znajdzie się w sumie ponad 300 różnych produktów, wśród nich słodycze, dania gotowe, przekąski słone i słodkie oraz napoje, a także gorąca, świeżo mielona kawa z ekspresu. W czasie ograniczeń pandemicznych w Żappka Store będzie mogła przebywać jedna osoba. W planach jest uruchomienie kolejnych Żappka Store w największych miastach w Polsce – drugi bezobsługowy punkt powstanie w Warszawie - czytamy w komunikacie prasowym sieci.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook