SEJM przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu!

20 wrz 2021

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu, z dnia 10 stycznia 2018 r. 272 posłów było za zmianami, 135 przeciw a 37 wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi do Senatu.

Poprawki przyjęte przez Sejm przewidują uszczelnienie zakazu handlu, w zakresie prowadzenia placówek pocztowych. Zgodnie z nowelą, w niedziele niehandlowe będą mogły działać tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się usługami pocztowymi, a nie handlem. W tych sklepach przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić 50 proc. Nowela przewiduje jednak ułatwienia dla małych/osiedlowych sklepów. Na mocy nowelizacji ustawy, właściciele sklepów, którzy będą chcieli prowadzić sklepy w niedziele niehandlowe, będą mogli skorzystać z pomocy członków najbliższej rodziny. W sklepie będzie mógł pracować małżonek właściciela, ale także jego rodzeństwo, dziadkowie a nawet wnukowie - o ile nie są etatowymi pracownikami tego sklepu.

Przypomnijmy, że zakaz niedzielnego handlu przed nowelizacją nie obowiązywał między innymi: na stacjach paliw, aptekach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, w placówkach pocztowych, na dworcach i lotniskach, ale także wtedy, kiedy w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Prym na placówki pocztowe zainicjowała Żabka i jej franczyzobiorcy. Sklepy pod szyldem tej sieci, stały się formalnie placówkami pocztowymi jeszcze w 2012 roku. Z czasem "moda" na placówki pocztowe pojawiła się w kolejnych sklepach. Obecnie na prowadzenie działalności w takiej formie zdecydowanych jest coraz więcej marek. W ostatnim czasie placówkami pocztowymi stały się wybrane sklepy sieci Polomarket, Delikatesów Centrum, czy sieci sklepów Lewiatan. Na przekształcenie się w placówki pocztowe zdecydowały się także duże sieci, takie jak Biedronka i Lidl. I to z powodu ich otwarcia, podjęto decyzję o uszczelnieniu wyżej opisanej ustawy.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook