Sklep monopolowy - kilka kroków do biznesu!

21 lip 2021

Treść przeznaczona dla osób pełnoletnich

Treść przeznaczona dla osób pełnoletnich. Nie promuje i nie nakłania do picia napojów alkoholowych. 

Sklep monopolowy to biznes, który można prowadzić samodzielnie lub we franczyzie. Jednak przed wejściem w ten segment, warto poważnie zastanowić się nad jego zasadnością i sporządzić biznesplan. Alkohol należy do tej grupy towarów, których dystrybucja i sprzedaż wymaga wielu pozwoleń. Dlatego w tym biznesie nie ma miejsca na zapominanie o formalnościach. 

Jakie kroki należy podjąć przed otwarciem sklepu monopolowego?

KROK 1

Załóżmy, że etap biznesplanu, pomysłu i jego zasadności mamy za sobą. Z analiz wynika, że w danej lokalizacji idealnie sprawdzi się sklep monopolowy. Kolejnym krokiem jest założenie własnej działalności gospodarczej. Jak to zrobić? Szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj.

KROK 2 

Każda gmina posiada własny program profilaktyki antyalkoholowej i walki z nałogami. Dlatego może decydować o ograniczeniach dostępności alkoholu na swoim terenie. Gmina może także ustalić maksymalną liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasady ich usytuowania. Co więcej może mieć wpływ na godziny, w których mogą być otwarte (w teorii sklepy mogą być otwarte 24/h, w praktyce spotyka się, że gminy ograniczają sprzedaż alkoholu do godziny 22.00). Dlatego tak ważne jest zweryfikowanie możliwości otwarcia kolejnego sklepu - jeszcze przed rozpoczęciem działań zmierzających do kupienia, wynajęcia lokalu czy otrzymania koncesji na alkohol. Ponadto, jeśli lokal miałby się znajdować na terenie wspólnoty mieszkaniowej, to ona taki pomysł może również "zablokować".

KROK 3

Kolejną kwestią jest sam lokal, gdzie będzie sprzedawany alkohol. Sklep musi uzyskać zgody Państwowej Inspekcji Pracy, Stacji Pożarnej oraz Sanepidu.

KROK 4

Po uzyskaniu wyżej wymienionych zgód, musimy uzyskać wspomnianą wcześniej koncesje na sprzedaż alkoholu. Zezwolenie na sprzedaż alkoholu możemy zrealizować online lub stacjonarnie. Należy pamiętać, że koncesja na dany trunek, zależna jest od jego rodzaju. Dlatego, jeśli chcemy sprzedawać w swoim sklepie piwo, wino oraz alkohol wysokoprocentowy to musimy złożyć aż 3 wnioski. Są to:

  • koncesja do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo;
  • powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);
  • powyżej 18% zawartości alkoholu.

Koncesja jest płatna i w przypadku placówek handlowych (sklep, stacja paliw) ważna 2 lata. Szczegóły na temat kosztów, zezwoleń znajdziesz tutaj.

Franczyza

To tylko wybrane formalności, które można napotkać przy otwieraniu sklepu z napojami alkoholowymi. Dla niektórych alternatywą może okazać się franczyza. A zazwyczaj większość firm pomaga przy otwarciu placówki. Przed wejściem do "sieciówki", warto jednak zapoznać się z informacjami dotyczącymi wsparcia franczyzodawcy, jak i opłat, których oczekuje w zamian za przyłączenie się do jego sieci.

Franczyzę  i placówki partnerskie rozwijają m.in.

  • KONDRAT Wina Wybrane - winiarski projekt Marka Kondrata.
  • DUŻY BEN - sieć sklepów agencyjnych, których operatorem jest Grupa Eurocash.
  • Winestory -  sieć sklepów specjalistycznych z winami i wyselekcjonowanymi alkoholami mocnymi.
  • Whisky Shop -  sieć sklepów monopolowych, która rozwija się na Wielkopolsce.
  • Al.Capone - sieć sklepów z alkoholami, która posiada już ponad 70 placówek.
  • Bimbeer - świeża marka na rynku napojów alkoholowych, która w asortymencie oprócz tradycyjnych alkoholi posiada piwa kraftowe.
  • C2 Galerie Alkoholi  - sieć sklepów detalicznych, działająca na północnowschodniej Polsce.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook