Był sobie kebab... Historia dania, które pokochały restauracje!

26 sty 2022
źródło: Wikipedia i zagraniczne materiały prasowe

O kebabie przeczytamy wiele opowieści. A większość materiałów prasowych, jako kolebkę tego dania wskazuje X wiek. Prawdopodobnie to w Bagdadzie, na terenie dzisiejszego Iraku przyrządzano pierwsze kebaby. W Europie kebab pojawił się na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. I jako pierwsze wprowadziły go miasta, takie jak: Berlin i Londyn.

Był sobie kebab... Historia dania, które pokochały restauracje!Słowo "kebab” pochodzi z języka perskiego. Według Sevana Nişanyana, etymologa języka tureckiego, słowo „kabap” zostało po raz pierwszy wymienione w tureckim piśmie Kyssa-i Yusuf w 1377 roku. Zaś sama tradycja turecka głosi, że to danie zostało wynalezione przez średniowiecznych perskich żołnierzy, którzy używali swoich mieczy do grillowania mięsa w ognisku. Inni badacze, wskazują ślady tego dania w tekstach Homera. Jeszcze inni, ślady jego przyrządzania odnajdują na greckiej wyspie Santorini. Dziś niemalże w każdym państwie na świecie zjemy kebab. Przybiera on natomiast przeróżne odmiany i narodowe naleciałości.

Przepis na serwowanie mięsa w takiej postaci, został rozpowszechniony na całym świecie, dzięki emigracji. I nie bez przyczyny jest on teraz symbolem globalizacji. W Turcji możemy nadal zjeść tradycyjny kebab, czyli opiekane mięso na szaszłykach. W Grecji jego odmianą są słynne souvlaki. Zaś w Armenii, szaszłykowe kebaby przygotowywane są z mielonego mięsa. W Iranie narodowym daniem jest kebab perski, choć w tym państwie możemy spróbować jeszcze kilku innych jego rodzajów. Może być on podawany z ryżem lub chlebkiem naan. W wielu krajach serwowany jest, jako typowe danie na talerzu, czyli szawarma. Pojawia się także w postaci dania o nazwie "gyros".

Był sobie kebab... Historia dania, które pokochały restauracje!W Europie najpopularniejszą odmianą kebabu jest tak zwany "Döner kebab", co oznacza w języku tureckim „kebab obracający się”. Ten europejski może być przyrządzany zarówno z baraniny, wołowiny, jak i kurczaka. Döner kebab najczęściej podaje się w bułce pita z sałatką. Wiele restauracji serwuje go także z frytkami.

Początku historii "europejskiego" kebabu możemy się doszukiwać w Berlinie, bo to właśnie tam wyemigrował Kadir Nurman - uznany za twórcę kebabu z rożna. Nurman pochodził ze Stambulu, z którego wyjechał w 1960 roku. Po przyjeździe do Niemiec pracował jako mechanik. A w 1972 roku otworzył małą budkę fast-food, w której serwował kanapki z cienkiego chleba, mięsa baraniego i sałatki. Wiele źródeł mówi, że to Nurman zbudował pierwszy pionowy ruszt do opiekania mięsa. Inne źródła za prekursora kebabu w picie uznają zaś Mehmeta Aygün (również emigranta, który zamieszkał na terenie Niemiec).

Polski kebab pamięta stan wojenny

Z informacji prasowych wynika, że pierwszy kebab w Polsce powstał w Sopocie w 1973 roku. Znajdował się on przy ul. Królowej Jadwigi i złożył go Irakijczyk - Muhie Al-Nakshabandi, który zmarł w listopadzie 2021 roku.  W Sopocie znajdziemy także słynny bar " Kebab Sopocki 1970 rok", który prowadzi Izak Alkhatab. Wiele źródeł podaje, że to Izak odkupił w 1999 roku ten kultowy lokal z kebabem od swojego poprzednika i przeniósł go na inną ulicę. Rodzina Al-Nakshabandi jednak zaprzecza, aby Izat kupił ich przedsiębiorstwo lub przejął recepturę po Muhie.

Ze zgromadzonych danych wynika, że pierwszy kebab w Polsce już nie istnieje. Ale ten drugi, prowadzony przez Izata cieszy się równie dużą popularnością i dla wielu jest miejscem sentymentalnym. Co prawda nie powstał on w 1970 roku - jak podaje jego nazwa, ale jest zapewne miejscem kultowym i wartym odwiedzenia. W lokalu prowadzonym przez Izata, nie znajdziemy europejskiego kebaba z obrotowego rożna, a typowy szysz z baraniny (tradycyjne szaszłyki). Lokal serwuje szaszłyki w bułce z piklami i cieszy się skrajnymi opiniami w Internecie.

Kebab we franczyzie

Z uwagi na ilość odmian kebabu, powstaje coraz więcej restauracji, które chętnie serwują tego typu dania. Wiele z nich działa we franczyzie. Dla przykładu są to sieci takie jak: Sphinx Polska (znana sieć z serwowania shoarm), Bafra Kebab (sieć mobilnych budek z kebabem), Kebab King czy Berlin Döner Kebap. Na rynku znajdziemy także odmienione wersje kebabu, które chociażby serwują sieci: Prosiak Kebab (serwuje mięso wieprzowe w bułce) i Vegab (kebaby w wersji bez mięsa).

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook