Eurocash: 43% przedsiębiorców prowadzi swoje sklepy ponad 20 lat

07 paź 2021
Źródło: https://grupaeurocash.pl/assets/media/grupaeurocash-raport-wplywu-2020.pdf

Grupa Eurocash przygotowała raport na temat biznesu w branży handlowej. Z przygotowanego zestawienia wynika, że 43% przedsiębiorców związanych z Grupą prowadzi swoje sklepy od ponad 20 lat. 

Według danych GUS w Polsce zarejestrowanych jest 4,5 mln firm, z czego faktyczną działalność prowadzi 2,21 mln. Największy udział w strukturze wielkości przedsiębiorstw mają firmy najmniejsze, co jest powszechnym zjawiskiem w całej Unii Europejskiej – Polacy również wpisują się w ten trend, w tym sektorze odnotowywany jest także największy przyrost nowych firm. Ważnym wyznacznikiem przedsiębiorczości sektora MŚP jest liczba tzw. młodych przedsiębiorstw. Są to firmy, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 3 lata (zaliczają się do nich także te, które właśnie rozpoczęły działalność) i w większości związane są z handlem - czytamy w raporcie Eurocash. 

Raport Eurocash dowodzi, że znaczący wkład do budżetu państwa generują małe i średnie firmy (50% PKB). A handel jest kierunkiem najczęściej wybieranym przez osoby młode.  Na własną firmę decyduje się także coraz większa liczba Polaków, która uważa, że własna firma to najlepszy sposób na życie.  37% badanych przedsiębiorców za główny czynnik motywujący do założenia firmy, wskazuje aspekty aspiracyjne związane z realizacją swojej pasji. 25% nigdy nie chciało pracować na etacie.  Z kolei 23% własną działalność uważa za "przymus ekonomiczny". Co ciekawe, własną firmę przez przypadek otwiera 21% ankietowanych.

Eurocash: 43% przedsiębiorców prowadzi swoje sklepy ponad 20 lat

Dlaczego franczyza?

Według Grupy, franczyza jest idealnym modelem biznesowym dla osób, które rozpoczynają przygodę z własnym biznesem.  Eurocash wskazuje, że franczyza daje franczyzobiorcom wsparcie na start, wiedzę oraz dostęp do technologii. A na taką formułę współpracy decydują się nie tylko biznesowi debiutanci, ale także doświadczeni w branży.  Prawie połowa przedsiębiorców współpracujących z Eurocashem, prowadzi swój sklep od ponad 20 lat. 12% ma firmę od mniej niż 5 lat. Najwięcej, bo aż 41% przedsiębiorców, współpracuje z Eurocash od 5-10 lat.

Większość detalistów prowadzących sklepy pod markami współpracującymi z Grupą Eurocash, czyli Delikatesy Centrum, ABC, Gama, Groszek, Euro Sklep czy Lewiatan, otwiera je na wsiach lub w miastach do 20 tys. mieszkańcówmówi Pedro Martinho, członek zarządu Grupy Eurocash.Dla nich duży partner oznacza większe możliwości oraz przewagę konkurencyjną, budowaną dzięki naszej skali zakupowej, różnorodnym modelom detalicznym, zróżnicowanym kanałom dystrybucji oraz dostępowi do edukacji. Zwłaszcza ten ostatni czynnik, jak zauważyliśmy, pomaga naszym klientom budować przedsiębiorcze postawy i rozwijać biznes w kierunku innowacyjnościdodaje.

Eurocash: 43% przedsiębiorców prowadzi swoje sklepy ponad 20 lat

Grupa Eurocash to firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają około 16 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak ABC, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben oraz Kontigo.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook