Eurocash zamknie 59 nierentownych sklepów Delikatesy Centrum!

21 lip 2021
źródło: materiały prasowe

Grupa Eurocash podjęła decyzję o zamknięciu 59 spośród 414 sklepów własnych, prowadzonych w ramach sieci Delikatesy Centrum. Są to placówki, które przynosiły straty, a wdrożony w nich  program naprawczy nie przyniósł dostatecznej poprawy.

Zamknięcie nierentowanych sklepów będzie oznaczać konieczność dokonania odpisu szacowanego na ok. 80 mln zł, który obciąży wyniki finansowe Grupy Eurocash za 2021 rok. W dłuższej perspektywie, decyzja ta przełoży się natomiast na poprawę rentowności segmentu detalicznego, co powinno być widoczne począwszy od przyszłego roku, umożliwiając dalszy efektywny rozwój sieci Delikatesy Centrum - czytamy w komunikacie prasowym firmy. 

Zgodnie z zapowiedziami, w ostatnich miesiącach wdrożyliśmy program naprawczy w wybranych placówkach sieci Delikatesy Centrum, do którego wytypowaliśmy łącznie 180 sklepów własnych, które najsłabiej radziły sobie na rynku i wyraźnie odstawały pod względem efektywności od Delikatesów Centrum prowadzonych przez naszych franczyzobiorców. W przypadku 59 z tych sklepów podjęte działania nie przyniosły wystarczającej poprawy, dlatego zapadła decyzja o ich zamknięciu do końca tego roku. Będzie ona oznaczać konieczność dokonania odpisu w kwocie ok. 80 mln zł, który obciąży nasze tegoroczne wyniki finansowe. Uznaliśmy wspólnie z radą nadzorczą, że taki ruch jest niezbędny dla trwałego podniesienia efektywności segmentu detalicznego. Chcemy budować największą sieć małych supermarketów w Polsce w oparciu o rentowne i dobrze prosperujące placówki handlowe wyjaśnia Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash.

Według danych Eurocash, zdecydowanie lepiej radziły sobie sklepy franczyzowe. Rentowność grupy pogorszyły sklepy własne. Ostateczna kwota odpisu związanego z zamknięciem części sklepów własnych będzie znana po przeglądzie półrocznego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. A odpis zostanie dokonany w raporcie z wynikami za drugi kwartał br.

Grupa Eurocash to polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją oraz operator sieci franczyzowych i partnerskich, które zrzeszają około 16 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben oraz Kontigo. Na koniec pierwszego kwartału 2021 r. Eurocash liczył 1586 sklepów, w tym 1547 placówek funkcjonujących pod marką Delikatesy Centrum – 976 z nich to sklepy franczyzowe, 157 sklepy partnerskie.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook