RANKING: Kawiarnie przegrały ze stacjami paliw i sklepami

24 lut 2022
źródło: horecatrends

Najczęściej kawę na wynos kupujemy w sklepach spożywczych i na stacjach paliw. To te miejsca wygrywają z kawiarniami, barami fast food czy restauracjami - wynika z raportu  OOH Café ARC Rynek i Opinia. 

Najczęściej kupujemy kawę na stacjach paliw (ponad połowa kaw na wynos). Z badania wynika, że konsumenci kupujący kawę na wynos na stacjach paliw należą do mieszkańców wsi (37%) i małych miast (27%). Są to osoby w wieku od 35 do 44 lat (30%) oraz od 25 do 34 lat (24%). Drugie miejsce w tej klasyfikacji stanowią sklepy spożywcze.  W sklepach spożywczych kawę kupują niemal w takim samym stopniu wszystkie grupy wiekowe.

Według raportu, z kawiarni sieciowych korzystają najczęściej mieszkańcy największych miast - stanowią oni 28%.

Jaką kawę na wynos preferują klienci?

  • Espresso najchętniej wybierane jest przez osoby w wieku od 55 do 65 lat (25%). Ta kawa nie cieszy się natomiast w grupie wiekowej 18-24 lat (7% kupujących).
  • Kawa latte i latte macchiato cieszy się popularnością wśród osób w wieku od 35 do 44 lat (32%), zaś w grupie wiekowej od 18 do 24 lat stanowi jedynie 10%.
  • Cappuccino kupuje 24% klientów w wieku od 25 do 34 lat oraz osoby w wieku od 35 do 44 lat.

– O ile kilka czy kilkanaście lat temu dobrą jakościową kawę można było kupić tak naprawdę głównie w kawiarniach, o tyle obecnie – ze względu na dostępność i technologię ekspresów do kawy jak również podążanie za potrzebami klientów – liderami są stacje paliw, do których od dwóch lat dołączają sklepy detaliczne, które już wyprzedziły miejsca typowo gastronomiczne. Sprzedaż kawy jest bardzo opłacalną usługą. W przypadku stacji paliw obserwujemy od lat zmianę modelu biznesowego od sprzedaży paliwa po sprzedaż innych usług, ułatwiających czy uprzyjemniających podróż. Stąd coraz szersza oferta kawowa czy gastronomiczna  komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. (cyt. horecatrends)

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook