Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy (zwany wcześniej: Kodeksem Dobrych Praktyk we Franczyzie) ujrzał światło dzienne! Nie jest już w fazie projektu i został oficjalnie opublikowany na specjalnie przygotowanej do tego stronie. Wgląd do niego może mieć każdy.
29 lipca na stronie Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, pojawił się komunikat o przyjęciu kodeksu. Sporządzony dokument został sygnowany zarówno przez franczyzobiorców, jak i franczyzodawców. Według autorów dokumentu, jego celem ma być zapewnienie ram dla optymalnej współpracy.
Franczyzobiorcy, franczyzodawcy oraz organizacje branżowe przyjęły Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy. Jest to pierwsza inicjatywa w obszarze podnoszenia standardów współpracy w tym sektorze, wspólna dla obu stron relacji franczyzowej. Pod Kodeksem podpisali się dotąd franczyzobiorcy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, a także sieci franczyzowe: Delikatesy Centrum, Lewiatan czy Żabka Polska. Współinicjatorami projektu są Polska Izba Handlu oraz Polska Organizacja Franczyzodawców, a patronują mu także Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan oraz Krajowa Izba Gospodarcza - czytamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców.
- Jako przedstawiciel franczyzobiorców aktywnie uczestniczyłem w pracach nad Kodeksem od samego początku, przewodnicząc zespołowi roboczemu. Mając codzienny kontakt z innymi franczyzobiorcami wiem, że taki dokument z zestawem dobrych praktyk, zasad i standardów był oczekiwany. Dlatego mam osobistą satysfakcję, że tę cenną inicjatywę udało się doprowadzić do szczęśliwego finału. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali moje starania w ciągu minionego roku, w tym zwłaszcza Koleżankom i Kolegom współpracującym w ramach naszego stowarzyszenia PSMiF. Dziękuję także Panu Adamowi Abramowiczowi, Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców, który zapoczątkował te prace w ramach swojego urzędu – powiedział Paweł Tracz, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców.
Przypomnijmy, że ostatnie spotkanie Zespołu Roboczego ds. Franczyzy, działającego w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, zakończyło się brakiem porozumienia. Zespół Roboczy ds. Franczyzy od kilku spotkań nie mógł dojść do kompromisu, jeśli chodzi o zapis związany z wypowiedzeniem umowy przez strony umowy franczyzy. - Jeśli zostawimy wolną rękę, to nic się nie zmieni - nawoływał rzecznik MŚP na ostatnim spotkaniu zespołu. Adam Abramowicz podkreślał, że praca nad kodeksem musi zakończyć się rozstrzygnięciem sporu, związanego z wypowiedzeniem umowy.
Ostatecznie nie udało się uzyskać kompromisu w tej sprawie. Dlatego dalsze prace nad kodeksem były prowadzone już bez Rzecznika MŚP. A w obecnie opublikowanej wersji nie znajdziemy propozycji Abramowicza, dotyczącej zaproponowanego przez niego okresu wypowiedzenia umowy. Według zrzeszonych organizacji, taki zapis nie byłby słuszny, ponieważ ten rynek składa się z wielu odmiennych podmiotów, działających w różnych branżach. Stąd cechą powstałego dokumentu jest jego uniwersalność i możliwość stosowania niezależnie od branży, wielkości danej sieci i innych różnicujących aspektów.
W przygotowanym kodeksie pojawiły się informacje dotyczące dobrych praktyk we współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą oraz podstawowe kwestie związane z umową franczyzową, prawami i obowiązkami stron.
Obecnie pod Kodeksem Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy podpisały się sieci: Delikatesy Centrum, Lewiatan czy Żabka Polska. W dokumencie czytamy, że w każdej chwili, nowy zainteresowany podmiot może dołączyć do sygnatariuszy tego dokumentu. Przy czym, w terminie od 6 miesięcy od dnia przystąpienia do Kodeksu, musi dostosować prowadzoną działalność do standardów wynikających z Kodeksu.
KODEKS PRZECZYTASZ TUTAJ
Przypomnijmy, że nadal nieznane jest stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości i dalszych losów ewentualnej regulacji franczyzy w postaci ustawy, o którą domagały się wybrane grupy. Czy samoregulacja franczyzy wystarczy? Na ten moment Resort nie podaje żadnych informacji...